Suma tygodnia

Na antenie: każdy piątek po godzinie 20:00

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń z minionego tygodnia. Informacje, komentarze i rozmowy z ekspertami. Zapraszają Anna Hajduczek i Bartosz Kirchner.

Europejskie Forum Samorządowe „Local Trends” i przyszłość polskich samorządów – 18 X 2024

W mijającym tygodniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna odsłona kongresu Local Trends. To wydarzenie, na którym władze samorządów lokalnych z całej Polski rozmawiają o swoich codziennych działaniach i wyzwaniach. Tym razem hasłem przewodnim spotkania było “20 lat w UE: O spójności polskich miast i regionów”. W najnowszym wydaniu “Sumy Tygodnia” porozmawialiśmy także o sytuacji polskich samorządów z wicestarostą gnieźnieńskim i wykładowcą z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM dr. hab. Łukaszem Scheffsem.

Kongres „Common Futurei perspektywy na odbudowę Ukrainy – 11 X 2024

Miała skończyć się po kilku dniach, a trwa od ponad dwóch i pół roku. Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę całkowicie zmieniła sytuację na świecie. Choć informacje o walkach o Pokrowsk czy przejęcie przez rosyjskie wojska Wuhłedaru nie napawają optymizmem, kraje sojusznicze toczą już rozmowy o tym, jak odbudować kraj ogarnięty wojną. Bo jak twierdzi wielu – Ukraina musi wygrać. Dyskusje na ten temat toczyły się na Międzynarodowych Targach Poznańskich podczas kongresu Odbudowy Ukrainy. O aktualnej sytuacji na froncie porozmawialiśmy także z reporterem wojennym, dziennikarzem i ekspertem ds. bezpieczeństwa z portalu defence24.pl Michałem Bruszewskim.

Początek nowego roku akademickiego – jak wygląda sytuacja pracowników uczelni i czego potrzeba polskiej nauce? – 4 X 2024r.

2 października to dzień, w którym studenci oficjalnie wrócili na uczelnie i rozpoczęli rok akademicki 2024/2025. Wybraliśmy się zatem na inauguracje poznańskich szkół wyższych. Początek roku akademickiego, ale także ostatnie zamieszanie wokół jednostki badawczej IDEAS NCBR sprawiły, że w tym wydaniu “Sumy tygodnia” przyjrzeliśmy się także kondycji polskiej nauki. Razem z Błażejem Mądrzyckim z Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP porozmawialiśmy m.in. o jej finansowaniu i najważniejszych potrzebach polskiego świata akademickiego.

Inwestycje w Poznaniu – budząca emocje przebudowa skrzyżowania na Strzeszynie i miejskie inwestycje w 2024 roku – 5 I 2024r.

Choć 2024 miał być w Poznaniu rokiem bez dużych inwestycji, to niektóre z tych mniejszych już zaczęły być realizowane. Jedną z nich jest przebudowa skrzyżowania ulic Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Górników. Od kilku lat mieszkańcy i radni tego osiedla alarmowali, że w tym miejscu konieczna jest budowa ronda, ponieważ skrzyżowanie jest bardzo niebezpieczne. Inwestycja skończy się jednak na budowie dwóch platform przystankowych. Sprawdziliśmy zatem kulisy ustaleń takiego rozwiązania.

Ponadto za Poznaniakami okres finalizacji wielu inwestycji. W ostatnim roku m.in. skończono remont Pestki i Trasy Kórnickiej. Kończą się też prace w centrum. Poznaniacy mogą już spacerować po większości Starego Rynku. O jakich kolejnych przedsięwzięciach powinno pomyśleć miasto? Na te pytania odpowiada prezes stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, Arkadiusz Borkowski.

Suma roku” – podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2023 roku – 29 XII 2023r.

Kończący się rok obfitował w wydarzenia. Wybory parlamentarne, które przyniosły zmianę większości w polskim parlamencie to tylko jedno z nich. Co w 2023 roku działo się w Poznaniu, w Wielkopolsce i na świecie? Czym emocjonowaliśmy się przez ostatnie 12 miesięcy? O tym opowiedzieliśmy w specjalnym wydaniu „Sumy tygodnia”.

Prezenterzy:

Anna Hajduczek

Reporterka

Anna Hajduczek

Bartosz Kirchner

Wydawca

Bartosz Kirchner