103 lata temu – 16 lutego 1919 roku – zakończyło się powstanie wielkopolskie

Bartosz Kirchner 16.02.2022

103 lata temu - 16 lutego 1919 roku - zakończyło się powstanie wielkopolskie, największy zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. To okazja do podsumowań, tym bardziej, że w grudniu 2021 rocznica wybuchu powstania była obchodzona jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Na antenie Radia Emaus marszałek Marek Woźniak podkreślił, że w parlamencie nie było wątpliwości, że powstanie zasługuje na uznanie. Jego zdaniem to dobry objaw wspólnoty narodowej wokół tego wydarzenia.


Marszałek dodał, że obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego dają legitymację do domagania się pamięci o powstaniu u wszystkich Polaków. Podkreślił jednak, że przyjęcie ustawy nie zmienia wszystkiego i potrzebna jest dalsza praca, aby poszerzyć świadomość powstania u rodaków.
Marek Woźniak docenił na naszej antenie oddolny charakter inicjatywy na rzecz ogólnopolskiego upamiętnienia powstania. Jego zdaniem, dzięki temu, że nie stali za nią politycy łatwiej było o porozumienie.Świętowanie obchodów powstania wielkopolskiego w regionie, gdzie mieszka wielu potomków powstańców jest czymś, co budzi podziw u Marka Woźniaka. Jak powiedział Radiu Emaus wiele lokalnych środowisk pielęgnuje te tradycje, odnowienie miejsc pamięci, pomników i grobów. W Wielkopolsce widać na tym polu dużą aktywność. W rozmowie z marszałkiem na antenie Radia Emaus pojawił się także wątek świętowania rocznicy powstaniu w cieniu pandemii. "Hołd dla bohaterów jest ważny, ale dbałość o zdrowie jest silnym elementem patriotyzmu" - powiedział Marek Woźniak i dodał, że kampania medialna dotycząca powstania miała największy zasięg w historii.


Marszałek dodał, że podobne działania będą kontynuowane w następnych latach.

Marek Woźniak Marszałek podsumowanie Powstanie Wielkopolskie