40. rocznica zamachu na Papieża Jana Pawła II

13.05.2021

Mija 40. rocznica zamachu na Papieża Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie doszło do zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II, do którego strzelał Turek 23-letni Mehmet Ali Agca. Wybór Jana Pawła II na Stolicę Piotrową i jego pontyfikat, był dla komunistycznych reżimów groźny. Do zamachu na Ojca Świętego doszło podczas audiencji generalnej, podkreśla współautor wielu publikacji, między innymi „Agca nie był sam”, doktor Andrzej Grajewski:

Zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny” dodaje, że po tym jak papież oddał dziewczynkę, a papamobile ruszył - Ali Agca musiał zmienić plan i strzelał w tułów, dodaje historyk:

Jan Paweł II był przekonany, że ocalenie zawdzięcza wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej. Powiedział: "Jedna ręka strzelała, a Inna kierowała kulę". Historia zamachu została wpisana w Objawienia Fatimskie, dodaje historyk:

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju-Sokołówce odbędą się dziś (13.05) dziękczynne obchody za uratowanie życia papieża Jana Pawła II w zamachu na Placu Św. Piotra, którego 40. rocznica przypada w tym roku. Uroczystej Eucharystii o godz. 17:00 przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
(IAR) 

FOT: UNSPLASH

13 maja Jan Paweł II papież zamach