50 lat Kolejki Parkowej Maltanka

17.06.2022

"Kiedy kolej na Malcie rusza, raduje się dziecka dusza" - taki napis znalazł się na transparencie w dniu otwarcia Maltanki, czyli 21 lipca 1972 roku. W sobotę, 18 czerwca,  poznańska kolejka świętować będzie 50. urodziny. Z tej okazji zorganizowany zostanie festyn rekreacyjny dla rodzin, a wieczorem odbędzie się pokaz pojazdów wąskotorowych.

- Kolejka Parkowa Maltanka jest dziś niewątpliwie jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. Przejażdżka nią wzbudza radość u młodszych i starszych, a zgromadzony tabor przyciąga zainteresowanie miłośników wąskotorówek - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Festyn odbędzie się w godz. 12 - 17. Wśród atrakcji przewidziano m.in. przejażdżki drezyną, malowanie kartonowych ciuchci, mobilne planetarium, występy i konkursy (także o kolejce Maltanka) z nagrodami.  Na godz.22.00 zaplanowano pokaz taboru wąskotorowego ("światło, dźwięk i para"). Zobaczyć będzie można m.in. parowozy: Borsig Bn2t z Maltanki, Lowa 26004 z Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu. Niezależnie od tych wydarzeń w godzinach od 10.00 do 19.00 będą realizowane przewozy pasażerskie z wykorzystaniem taboru MPK Poznań.

FOT: MPK

50 lat co robić jakie plany kolejka Maltanka poznań rodzina weekend