Abp Gądecki: Trudno sobie dziś wyobrazić Kościół bez osób konsekrowanych

Adrian Wojtasz 2.02.2021

Kościół katolicki obchodzi dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to święto ustanowione przez papieża jana Pawła II w 1997 roku, podczas którego wierni dziękują Bogu za dar osób konsekrowanych. W Poznaniu z tej okazji już po raz 15 miało miejsce sympozjum dotyczące roli, jaką pełnią takie osoby w społeczeństwie. Dziś natomiast o godzinie 10 w poznańskiej katedrze przedstawiciele poznańskich zakonów zebrali się, aby dziękować Bogu za swoją posługę. Tak mówił o konsekracji życia abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

W Polsce żyje około 32 tysięcy osób życia konsekrowanego. W samej Archidiecezji Poznańskiej jest ponad 1000 takich osób. Oprócz tego istnieją także indywidualne formy życia konsekrowanego, takie jak dziewice i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego w Polsce nieodłącznie związany jest ze zbiórką funduszy na działalność klasztorów klauzurowych. Na każdej Mszy Świętej zbierane będą datki na ten cel. Na terenie całego kraju znajdują się 83 klasztory klauzurowe, w których żyją 1254 mniszki.

Foto: archiwum Archidiecezja Poznańska

katedra klasztory poznań Zakonnice zakonnicy życie konsekrowane