Arcybiskup Stanisław Gądecki spotkał się z papieżem Franciszkiem

28.03.2022

Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, został przyjęty przez Papieża Franciszka na prywatnej audiencji. Podczas 45-miutowego spotkania była mowa m.in. o rosyjskim ataku na Ukrainę, o pomocy dla uchodźców, którzy w liczbie ponad dwóch milionów przybyli do Polski, uciekając przez skutkami wojny, ale także o tych, którzy nielegalnie próbują przekroczyć granicę polską od strony Białorusi.

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie po audiencji podkreśliło, że "Abp Gądecki zapoznał Papieża Franciszka z oceną aktualnej sytuacji, jaką dokonało ostatnie Zebranie Plenarne Episkopatu. W komunikacie po nim, a także w specjalnym oświadczeniu, biskupi polscy potępili atak Federacji Rosyjskiej na niezależną i demokratyczną Ukrainę. Podkreślili, że wojna nie może być nigdy sposobem na rozwiązywanie konfliktów, gdyż zawsze niesie ze sobą śmierć niewinnych ludzi i zniszczenie ich mienia. Wyrazili również pełną solidarność z cierpiącym na skutek tej agresji narodem ukraińskim. W nawiązaniu do tego Przewodniczący Episkopatu podziękował Ojcu Świętemu za poświęcenie w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny całego świata, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi."

Papież otrzymał od Metropolity Poznańskiego rysunki dzieci-uchodźców z Ukrainy, które przebywają w Poznaniu - na sercach są odciski ich palców i imiona, a także napisy: Ja za pokojem, Wy w naszych sercach. Ojciec Święty podziękował za wszystkie podjęte przez Kościół w Polsce działania i zapewnił o swoim duchowym wsparciu. Udzielił też swego apostolskiego błogosławieństwa.

FOTO: EpiskopatNews, Osservatore Romano