Badania profilaktycznych pod kątem nowotworów głowy i szyi

Bartosz Kirchner 4.12.2020

Wielkopolski Centrum Onkologii zaprasza na badania profilaktycznych pod kątem nowotworów głowy i szyi. W Polsce rośnie liczba zachorowań na te nowotwory.

Zwykle są one diagnozowane w trzecim lub czwartym stadium rozwoju, kiedy szanse na wyleczenie są mniejsze, a medycyna może zaoferować jedynie leczenie paliatywne. Celem badań profilaktycznych jest wczesne wykrywanie nowotworów, wdrożenie leczenia i szybki powrót do zdrowia. Mówił o tym na antenie Radia Emaus prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego w wieku od 40 do 65 lat. Warunkiem jest występowanie przez co najmniej trzy tygodnie jednego z objawów takich jak np. pieczenie języka, ból gardła, przewlekła chrypka czy problemy z połykaniem. Na badania mogą zgłosić się też osoby z grupy podwyższonego ryzyka: palące, nadużywające alkoholu lub narażone na infekcję wirusem HPV. Na badania nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego.

FOT: UNSPLASH

badania głowa nowotwór profilaktyka szyja wielkopolska za darmo