Bp Damian Bryl objął kanonicznie diecezję kaliską

11.02.2021

W liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes, bp Damian Bryl w obecności kolegium konsultorów objął kanonicznie diecezję kaliską. Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej, został mianowany biskupem kaliskim. Decyzję Papieża Franciszka ogłoszono w południe 25 stycznia w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Po ogłoszeniu nominacji Biskup Damian Bryl powiedział:

"Chciałbym tej części Kościoła, którą nazywamy diecezją kaliską, jak najlepiej służyć. Chciałbym być dobrym pasterzem dla tej wspólnoty, pasterzem, który idzie na przedzie, aby odkrywać drogę, aby słuchać i być blisko, ale też pasterzem, który czasami idzie z tyłu, aby rozglądać się za tymi wszystkimi, którzy słabują i oddalają się od wspólnoty, by ich przygarnąć i im towarzyszyć. To zadanie jest odpowiedzialne i wymagające, dlatego dziękując wszystkim za życzliwość, proszę o modlitwę i wsparcie."

Bp Damian Bryl jest najmłodszym biskupem diecezjalnym w Polsce. Urodził się 10 lutego 1969 roku w Jarocinie. W 1994 roku przyjął święcenia kapłańskie, a następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej. Potem podjął studia w hiszpańskiej Pampelunie zakończone uzyskaniem doktoratu. Po powrocie ze studiów był spowiednikiem i ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W 2013 roku został mianowanym biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. W sierpniu 2020 roku został członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Foto: Twitter/Radio Rodzina Kalisz

bp Bryl diecezja kaliska nominacja