Co dalej z dawną poznańską synagogą? – Maciej Krajewski, Łazęga Poznańska

9.12.2023

Najnowszą audycję "Suma Tygodnia" Anna Hajduczek i Bartosz Kirchner poświęcili przyszłości dawnej poznańskiej synagogi przy ulicy Stawnej.

W tym tygodniu na Sesji Rady Miasta Poznania przyjęto nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta. Na obradach najwięcej kontrowersji wzbudziła kwestia dawnej bożnicy. Przyjęty plan umożliwia zaadaptowanie tego budynku do funkcji mieszkaniowej lub hotelowej.
Dyskusja na temat przyszłości dawnej synagogi trwa od co najmniej 30 lat, a przybrała na sile po 2011 roku. Wówczas zakończono działalność mieszczącej się w tym obiekcie miejskiej pływalni. Od tego czasu pojawiło się co najmniej kilka pomysłów, w tym utworzenie tam Centrum Judaizmu i Dialogu. Po sprzedaniu budynku przez Gminę Żydowską prywatnemu inwestorowi w miejscu synagogi miał powstać hotel z izbą pamięci. W marcu 2021 roku miejscy urzędnicy dostali jednak wniosek o budowę przy Stawnej zabudowy wielorodzinnej z miejscem na handel i usługi. Aby wyrazić na to zgodę potrzebna była zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co nastąpiło we wtorek 5 grudnia.
Czy to znaczy, że przyszłość dawnej synagogi jest już przesądzona? O to zapytaliśmy Macieja Krajewskiego, aktywistę, społecznika, twórcę stowarzyszenia Łazęga poznańska.

Fot. Maciej Krajewski.