Co to jest automat paczkowy i jak z niego korzystać?

Sponsorowany
21.02.2023

Gdy sukces InPost i ich paczkomatów stał się niezaprzeczalnym faktem, niemalże każda firma zdecydowała się na stworzenie własnej sieci takich automatów. Tym samym powstały dedykowane miejsca odbioru, takie jak Allegro One Box czy paczkomat DHL. Jednak pomimo ich długiego istnienia w świadomości społecznej nadal nie każdy wie, jak z nich poprawnie korzystać.

Co prawda nie jest to skomplikowany proces, jednak wymaga pewnego obeznania i umiejętności wyszukiwania informacji w sieci. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące obsługi maszyn, takich jak paczkomat, odpowiedniego przygotowania paczki do nadania czy kosztorysu związanego z poszczególnymi usługami.

Obsługa automatu paczkowego

Nieważne, czy przy odbiorze czy nadawaniu, przyda się podstawowa wiedza na temat obsługi automatu paczkowego od InPost lub innej firmy. Zazwyczaj są one wyposażone w ekran dotykowy, na którym wykonuje się wszystkie operacje, jednak zdarzają się również modele z fizycznymi przyciskami. Bez względu na to, który to model, ich obsługa nie będzie się znacznie różniła. Przy odbiorze należy wyposażyć się w telefon. Za pomocą dedykowanej aplikacji będzie można bez problemu otworzyć skrytkę. tym samym pomijając ewentualną kolejkę lub za pomocą czytnika znajdującego się przy ekranie użyć kodu QR. 

Instalacja aplikacji nie jest jednak konieczna. Jeśli poda się poprawny numer telefonu podczas zamówienia, będzie można odebrać paczkę, używając wspomnianego już ekranu. Wystarczy wybrać opcję "odbierz paczkę", a następnie podać swój numer telefonu i kod, który otrzymuje się w wiadomości SMS. Po krótkim czasie skrytka z  paczką powinna się otworzyć. Wyjmuje się ją, zamyka skrytkę, a następnie potwierdza na ekranie, że na dziś zakończyło się współpracę z danym paczkomatem. Operację można ponowić w miarę potrzeby.

Nadawanie paczki w automacie

Niejednej osobie przewinęło się w głowie pytanie: jak najtaniej nadać paczkę? Skorzystanie z automatu paczkowego może okazać się na to odpowiedzią. Wspomniany już InPost oferuje dwie różne metody nadawania paczek. 

Jedna z nich korzysta z aplikacji mobilnej, a druga pozwala na użycie strony internetowej. Użycie aplikacji jest zdecydowanie prostszym sposobem na wysłanie przesyłki. Pierwszym krokiem będzie oczywiście instalacja dedykowanej aplikacji. Następnie trzeba wybrać opcję "nadaj" w dolnym menu. W tym miejscu też wybiera się rozmiar paczki oraz sposób dostawy. Następnie należy uzupełnić wymagane dane odbiorcy oraz nadawcy. Po uzupełnieniu tych danych otrzymuje się dziewięciocyfrowy kod nadania oraz kod QR. Nie będzie potrzebna etykieta, wystarczy udać się do automatu z paczką, wybrać opcję "nadaj" i wpisać otrzymany kod nadania lub zeskanować kod QR. 

Podobnie jak przy odbiorze, otworzy się odpowiednia skrytka do której należy włożyć swoją paczkę. Sytuacja ma się podobnie przy użyciu strony internetowej. Jednak w tym przypadku pod koniec procesu generuje się etykietę. Dokument ten należy wydrukować, a następnie nakleić na swoją przesyłkę. Przy nadawaniu wystarczy zeskanować kod kreskowy znajdujący się na etykiecie.

Wymagania względem paczki

Tak jak w przypadku tradycyjnej poczty, przed nadaniem paczki w automacie należy się upewnić, że spełnia ona określone wymagania. Paczkomat® InPost oferuje 3 gabaryty paczek:

  •  Wariant A o maksymalnych wymiarach 8x38x64cm
  • wariant B o maksymalnych wymiarach 19x38x64cm
  • wariant C o wymiarach 41x38x64cm

Żadna z tych paczek nie może przekroczyć limitu wagi do 25 kilogramów. Oczywiście im większe gabaryty paczki, tym większe koszty jej nadania. 

Należy również pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących zawartości przesyłek. Skracając długą listę przepisów, sprowadza się ona do kilku reguł. W paczce nie mogą się znajdować substancje niebezpieczne, stwarzające zagrożenie dla kurierów bądź paczek osób trzecich i obiekty, których posiadanie jest w Polsce nielegalne.

Możliwość nadania paczki bez wychodzenia z domu: https://allekurier.pl/nadaj

Co to jest automat paczkowy i jak z niego korzystać?