Władze Poznania kwestionują raport „Polska pod mikroskopem”

Aktualizacja
19.02.2021

Czy Poznań rzeczywiście jest jednym z najbrudniejszych miast? Takie pytania zrodziły się wśród urzędników po raporcie 'Polska pod mikroskopem”. W rankingu opublikowanym 26 stycznia firma PSG Polska poinformowała, że komunikacja w stolicy wielkopolski jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych w kraju. Chcąc rozwiać wątpliwości pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu wysłali pytania dotyczące sposobu przeprowadzenia badania. - Odpowiedzi tylko spotęgowały naszą niepewność - mówi rzecznik MPK w Poznaniu Agnieszka Smogulecka:

MPK zapytało też o udział niezależnych podmiotów w interpretacji badań. Jak się okazało, miało się tym zająć Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. Jego udział ograniczył się jedynie do udostępnienia materiałów do pobrania wymazów oraz analizy mikrobiologicznej. Pracownicy Centrum nie brali jednak udziału w analizie wyników.

AKTUALIZACJA

Reakcją miasta zaskoczeni są twórcy raportu. Do naszej redakcji dotarło dziś oświadczenie PSG Polska, w którym podkreślono, iż celem publikacji raportu ,,Polska pod mikroskopem", było zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia mikrobiologiczne w przestrzeni publicznej, w tak ważnym zakresie jakim jest pandemia.

Jesteśmy zaskoczeni tak negatywną reakcją ze strony MPK Poznań, tym bardziej że odzew pozostałych miast, które słabiej wypały w rankingu był pozytywny. Opierał się na dialogu skupionym wokół dostępnych możliwości poprawienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego swoich mieszkańców. Naszym celem było przedstawienie informacji w możliwie neutralny sposób. Świadczy o tym między innymi fakt, że zrezygnowaliśmy z identyfikacji przewoźników z konkretnych miast, od których pobrane zostały wymazy do dalszych badań. Naszą neutralność podkreśla również świadome nieudzielanie informacji, o które nas poproszono, w piśmie skierowanym ze strony MPK Poznań." - czytamy w oświadczeniu

Twórcy raportu podkreślają, że przyjęta metodologia badań miała na celu przedstawić najbardziej obiektywne wzorce i zobrazować, w których miejscach przestrzeni publicznej nacisk na dezynfekcję powinien być szczególny, a wątpliwej jakości wyniki poddawane były ponownym pobraniom próbek w drugim terminie.

"Ponadto Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek imienia dr Jana Bobra sp. z o. o. nie odcina się od wyników przeprowadzonych badań, a także poprawnie przygotowało nas do pobrania próbek, co potwierdza w oświadczeniu skierowanym do MPK Poznań z dnia 19.02.2021r."

FOT: Unsplash

brud brudne miasto MPK ocena poznań ranking