Czy warto sięgnąć po irygator do zębów?

Sponsorowany
18.03.2022

Spośród wszystkich urządzeń do czyszczenia jamy ustnej dostępnych na rynku, nie powinniśmy zapominać o irygatorach, których działanie w kontekście higieny jamy ustnej jest bardzo skuteczne. Systematyczne mycie zębów, stosowanie właściwych technik szczotkowania oraz używanie środków pielęgnacyjnych pozwala na zapobieganie dolegliwościom jamy ustnej. Czym tak naprawdę jest irygator? Na czym polega jego działanie? Kiedy i jak długo go stosować? Czy istnieją sposoby na oczyszczanie irygatora? Co jest lepsze – irygator czy nić dentystyczna?

Irygator to urządzenie, które jest przeznaczone do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i płukania zębów pod ciśnieniem. Strumień wody dokładnie usuwa resztki pożywienia, osady i bakterie ze wszystkich trudno dostępnych miejsc jamy ustnej. Jedną z jego najważniejszych funkcji jest zapobieganie powstawaniu zmian próchniczych. Irygator należy polecać wszystkim bez względu na wiek czy płeć. Jest jednak grupa osób, która szczególnie powinna korzystać z tego urządzenia. To użytkownicy aparatów ortodontycznych, mostów, koron, implantów, a także osoby z wrażliwymi i krwawiącymi dziąsłami czy ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi. Irygator potrafi także masować i wzmacniać dziąsła poprzez używanie strumienia wodnego o niskim ciśnieniu. Można stosować go zamiast nici dentystycznych i wykałaczek, które nie są bezpieczne w 100% dla naszych zębów i dziąseł.

Irygatory można podzielić na stacjonarne i przenośne. Te pierwsze idealnie sprawdzą się w domu, gdyż zazwyczaj posiadają większe zbiorniki na wodę. Drugi typ to doskonała opcja na mycie zębów podczas podróży – zajmuje mniej miejsca, więc można z łatwością umieścić go w torbie. Opisy popularnych modeli, ich dane techniczne, a także wybór ciekawych modeli znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow

Kiedy stosować irygator?

Irygator przydaje się po wyszczotkowaniu zębów czy może przed wyszczotkowaniem? Najlepiej robić to przed wspomnianą czynnością. Ciśnienie wody rozluźnia wówczas nagromadzone resztki pokarmowe, dzięki czemu pozbycie się ich później będzie łatwiejsze. Taka kolejność zapewnia dokładne umycie zębów. Możesz jednak sam przetestować, który sposób będzie dla Ciebie najlepszy. To przecież tylko od Ciebie zależy, w jakim stanie będą Twoje zęby, dziąsła oraz język.

Jak długo stosować irygator?

Pełne wymycie zębów za pomocą irygatora trwa zwykle około dwóch minut. Na każdą stronę pojedynczego zęba powinniśmy poświęcać dwie sekundy. Jeśli posiadamy aparat ortodontyczny, czynność ta może okazać się nieco dłuższa. Na początku bardzo ważne jest oswojenie się z urządzeniem i nabranie doświadczenia w jego obsłudze, co wpłynie nie tylko na dokładniejsze, ale także szybsze mycie zębów.

Czy często należy sięgać po irygator? Jeśli myjemy nim zęby w prawidłowy sposób, możemy korzystać z niego codziennie. Najlepsze efekty osiągnie się, myjąc zęby irygatorem dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Nie ma jednak przeciwskazań, aby w niektórych przypadkach robić to częściej. 

Jak używać irygatora?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak prawidłowo używać irygatora do zębów, aby nie zrobić sobie krzywdy. To naprawdę proste! Wystarczy zastosować się do następujących porad:

  • napełnij zbiornik ciepłą lub letnią wodą, aby nie podrażnić zębów i dziąseł zimnym strumieniem
  • wybierz odpowiednią końcówkę do irygatora, dostosowaną do poziomu Twojego doświadczenia oraz stanu jamy ustnej
  • płucz irygator dokładnie przed każdym użyciem – jego dyszę skieruj nad zlew i na kilka sekund włącz najwyższe obroty
  • umieść dyszę irygatora w jamie ustnej i zacznij mycie od zębów trzonowych
  • końcówka irygatora powinna znajdować się kilka milimetrów od dziąseł, a nie bezpośrednio przy nich
  • nie kieruj strumienia wody wprost na kieszenie dziąsłowe
  • strumień wody powinien być skierowany pod kątem 90 stopni do linii dziąseł
  • po każdej irygacji umyj dyszę urządzenia, a także opróżnij i wypłucz zbiornik.

Irygator czy nić dentystyczna?

Co należy wybrać – irygator czy nić dentystyczną? Który produkt higieny jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla jamy ustnej? Wiele osób stosuje zarówno irygatory, jak i nici, a to ze względu na ich wzajemnie uzupełnianie się. Nie jest możliwe, aby irygatory imitowały skrobanie usuwające płytkę nazębną, choć doskonale radzą sobie z czyszczeniem oraz masowaniem dziąseł, a także z usuwaniem resztek pokarmowych z przestrzeni między zębami.

W niektórych przypadkach irygatory są lepsze od nici dentystycznych, np. w sytuacji, gdy mamy problemy z krwawieniem dziąseł. Irygacja wzmacnia dziąsła i minimalizuje ryzyko podrażnień, a w dodatku jest mniej bolesna niż nitkowanie. Irygator sprawdza się także u osób z aparatami ortodontycznymi lub szynami retencyjnymi, gdyż świetnie radzi sobie z czyszczeniem miejsc przy zamkach i drutach. Kolejny przypadek, w którym przewagę ma wspomniane urządzenie, dotyczy posiadania implantów lub koron. 

higiena irygator jak dbać jama ustna nić dentystyczna warto zęby