Danuta Podolak – Fundacja Zakłady Kórnickie

5.01.2023

Sejm ustanowił rok 2023 rokiem Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej. To w tym właśnie roku mija sto lat od jej śmierci. Jej maksymą były słowa: "Służąc Bogu służyć ojczyźnie i służąc ojczyźnie służyć Bogu".

Jak stwierdziła Danuta Podolak w rozmowie z Arkadiuszem Szymańskim, Generałowa Zamoyska mogłaby być patronką konsekwentnego podejścia do realizacji zadań i wszystkich noworocznych postanowień.
Była poliglotką, patriotką, z wielkimi zasługami dla polskiego społeczeństwa i równouprawnienia kobiet. Godna naśladowania w kształtowaniu wzorców postaw obywatelskich. Jej potencjał i uniwersalne podejście do idei wychowawczej, niewątpliwie zasługują na uwagę także dzisiejszego systemu edukacji. Stąd jej myśl wychowywania młodzieży znajduje i dziś naśladowców. Sposób wychowywania "metodologią smart", jak to określiła prof. Magdalena Biniaś-Szkopek z Biblioteki Kórnickiej, był wręcz przełomem w zakresie nauczania w owych czasach.

arkadiusz szymański danuta podolak fundacja zakłady kórnickie generałowa zamoyska rok jadwigi z działyńskich zamoyskiej spotkania przy kawie spotkanie przy kawie