Dziś Środa Popielcowa początek Wielkiego Postu

17.02.2021

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Katolickim okres 40-dniowego Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty i nawrócenia. Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki w apelu na Wielki Post zaznaczył, że nadzieja płynąca z wiary w zmartwychwstanie pomaga nam przetrwać najsmutniejsze dni i największe tragedie, czas lęku i beznadziei, a jednocześnie zachęca nas do poszukiwania i realizacji woli Bożej w naszym życiu. Podkreślił też, że dla nikogo nie powinno zabraknąć odpowiedniej opieki duchowej - mówi Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak

Ksiądz Leszek Gęsiak przypomina, że w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Nie ma natomiast obowiązku uczestniczenia w Eucharystii. Zastrzegł jednak, że dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty.

W tym roku, w związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą obrzędu posypania popiołem. Stanowi ona, że - inaczej niż w ubiegłych latach - kapłan nie będzie wypowiadał nad każdą osobą słów 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię' lub 'Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz'. Tę formułę z Mszału Rzymskiego wypowie tylko raz - do wszystkich, na początku obrzędu, po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą.

Foto: Archidiecezja Poznańśka

abp Gadecki apel popiół post środa popielcowa Wielki Post