Jacek Jaśkowiak: przeprowadzenie wyborów w maju jest niemożliwe

Bartosz Kirchner 31.03.2020


Prezydent Poznania i marszałek województwa wielkopolskiego odbyli telekonferencję z premierem Mateuszem Morawieckim. Jacek Jaśkowiak w imieniu prezydentów dużych miast przedstawił stanowisko samorządów dotyczące zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich.

Jak mówił ich przeprowadzenie jest niemożliwe. Zgodnie z prawem do 10 kwietnia powinny zgłaszać się chętni do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Tymczasem w ostatnim czasie z udziału w pracach komisji zrezygnowało 90% osób. Zdaniem prezydenta Poznania głosowanie korespondecyjne dla osób powyżej 60 roku życia uchwalone przez Sejm na ostatnim posiedzeniu w obecnych warunkach nie jest skutecznym rozwiązaniem.


Według prezydenta Poznania niemożliwe jest także odpowiednie zabezpieczenie członków komisji i wyborców. Ponadto z racji ograniczonego działania urzędów utrudnione byłoby dopisywanie się do spisu wyborców.

Przed ostatnimi wyborami z takiej możliwości w Poznaniu skorzystało ponad 20 tysięcy osób. Jacek Jaśkowiak stwierdził, że ma nadzieję, że przedstawione przez niego argumenty przekonały premiera i ministrów biorących udział w telekonferencji.

FOT: Unsplash

2020 Jacek Jaśkowiak poznań wybory wybory maj