Jak prawidłowo wybrać lampę sufitową do salonu i sypialni?

Sponsorowany
29.06.2022

Lampy sufitowe to ważny punkt oświetlenia. Wykorzystuje się je w salonach, sypialniach, gabinetach i kuchniach. Zobacz, jak dobrać oświetlenie sufitowe i dlaczego trzeba wiedzieć, co to są lumeny.

Co to jest lampa sufitowa?

Czasy, kiedy na suficie wieszało się wyłącznie żyrandole, szczęśliwie mamy za sobą. Dziś producenci oświetlenia proponują wiele sposobów na rozjaśnienie wnętrz. Nie brak propozycji w stylu rustykalnym, ale też nowoczesnym i awangardowym. Oświetlenie jakiegokolwiek pomieszczenia już dawno przestało opierać się na jednym źródle światła w jego centralnej części. Doceniamy oświetlenie punktowe i doświetlanie poszczególnych stref, szczególnie w dużych salonach, ale też sypialniach, jadalniach i gabinetach.

W tym kontekście lampę sufitową traktujemy po prostu jako tę mocowaną na suficie. Z technicznego punktu widzenia lampa powinna mieć tylko jedną żarówkę i faktycznie początkowo wyraźne było rozróżnienie na lampy i żyrandole. Dziś ta granica się zaciera – lampa może mieć równie dobrze jedną żarówkę, jak i dziesięć. Źródło światła nie musi też być skierowane w dół, chociaż trzeba przyznać, że w przypadku klasycznych lamp sufitowych najczęściej tak właśnie jest. Lampą sufitową nazwiemy też listwę z przymocowanymi do niej reflektorkami punktowymi, którym można nadać (i zmienić w razie potrzeby) dowolny kierunek świecenia.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Przy dobieraniu oświetlenia do dowolnego wnętrza trzeba pamiętać o dwóch ważnych zasadach:

– jeśli włączymy całe oświetlenie, pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone we wszystkich jego częściach, także w rogach. Na co dzień można wykorzystywać oświetlenie punktowe i włączać je tylko tam, gdzie akurat jest potrzebne,

– Im większe pomieszczenie, tym więcej lumenów muszą emitować żarówki. Lumen to, potocznie mówiąc, moc światła. Nie można jednak porównywać jej z mocą samej żarówki wyrażanej w Watach.

Średnio na jeden metr kwadratowy powierzchni powinno przypadać minimum 200 lumenów, choć niektóre źródła mówią nawet o 400. W praktyce oznacza to, że w dużym, czterdziestometrowym salonie, łączna liczba lumenów emitowanych przez wszystkie żarówki powinna wynosić przynajmniej 8000.

Styl wnętrza, a rodzaj oświetlenia – czy to ma znaczenie?

Tak, lampa sufitowa powinna wizualnie pasować do charakteru aranżowanego pomieszczenia. Oznacza to, że nie wszędzie możemy powiesić okazały żyrandol z kryształkami, nawet jeśli wydaje nam się piękny. On najlepiej sprawdzi się w stylu glamour lub klasycznym, ale na pewno nie w awangardowym wnętrzu.

Podobnie nowoczesne lampy wiszące sufitowe z dekoracyjnymi żarówkami LED nie będą najlepszym wyborem do wnętrz w stylu rustykalnym, francuskim, czy angielskim. To pozornie detale, ale warto wziąć je pod uwagę, by wnętrze miało spójny charakter.

Warto też wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia. W tych wysokich doskonale sprawdzi się lampa wisząca zamontowana w dowolnym miejscu. W niskim salonie lub sypialni trzeba omijać ciągi piesze przy montowaniu lamp sufitowych. W bardzo niskich wnętrzach lepszym rozwiązaniem są plafony lub listwy oświetleniowe.

Jak wybrać lampę sufitową do sypialni?

Oświetlenie w sypialni powinno być stonowane, raczej nastrajać do snu niż do aktywności. Tu doskonale sprawdzą się żarówki emitujące ciepłe białe światło, natomiast nie poleca się tych o zimnej temperaturze barwowej.

Lampa sufitowa do sypialni jest raczej uzupełnieniem oświetlenia niż jego podstawą. Częściej bazuje się na lampkach nocnych stojących przy łóżku lub wiszących nad nim.

Niezależnie od tego, jak duża jest sypialnia i gdzie wypada jej centralna część, trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – lampa sufitowa w żadnym wypadku nie może wisieć nad łóżkiem. Jeśli ma to oznaczać, że nie będzie wisiała w centralnej części sypialni – mówi się trudno. W takim wypadku można ją powiesić na przykład w bliskim sąsiedztwie szafy lub komody.

Warto wybrać do sypialni lampę sufitową z tzw. ściemniaczem, czyli możliwością regulowania mocy oświetlenia. Jeśli światło nam przeszkadza, ale nie chcemy go wyłączać, możemy je przyciemnić.

Jak wybrać lampę sufitową do salonu?

Projektując oświetlenie w salonie, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie strefy, które będziemy chcieli doświetlić. Najczęściej mowa jest o stole (jeśli w domu nie ma osobnej jadalni), stoliku kawowym, ale też miejscu przeznaczonym do relaksu – fotel, kanapa itp. Lampy sufitowe do salonu powinny dobrze doświetlać wszystkie te strefy, ale też pozostałą część wnętrza, w tym ciągi piesze. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kilku lamp powiązanych ze sobą stylistycznie i kolorystycznie.

W nowoczesnych salonach królują niecodzienne rozwiązania bogato czerpiące z wzornictwa industrialnego i awangardowego. Coraz częściej zamiast klasycznych lamp widuje się oryginalnie uformowane żyrandole z taśmami LED wymykające się zasadom symetrii, plafony, żyrandole natynkowe i plafoniery.

lampa oświetlenie pomieszczenie żyrandol