Jan Paweł II doktorem Kościoła i współpatronem Europy?

5.02.2020

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do episkopatów świata o wsparcie inicjatywy, by św. Jana Pawła II ogłosić doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Metropolita poznański podkreślił, jak wiele św. Jan Paweł II zrobił dla Europy i świata. Zaznaczył, że papież z Polski przywrócił w jakimś stopniu Europie jej zapomnianą część zza "żelaznej kurtyny". Zwrócił też uwagę na to, że św. Jan Paweł II nieustannie przypominał narodom Europy o jej korzeniach, tj. rzymskim prawie, filozofii greckiej i aksjologii judeochrześcijańskiej.

Mówi ks. Paweł Rytel Andrianik rzecznik Episkopatu:

Abp Stanisław Gądecki zauważył, że duchowy i intelektualny świat Karola Wojtyły cechuje umiejętne pogodzenie tradycji i nowości. Na zakończenie listu abp Gądecki zaprosił wszystkich do Rzymu na niedzielę 17 maja, na uroczystą mszę świętą z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, której będzie przewodniczył papież Franciszek. Zachęcił do podjęcia pielgrzymiego trudu i wzięcia udziału w tym wielkim dziękczynieniu za życie i posługę papieża Polaka.

W 2019 roku, w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce, Przewodniczący Episkopatu Polski zwrócił się do Papieża Franciszka z prośbą o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

FOT: UNSPLASH

Arcybiskup Gądecki Papież Franciszek Papież Jan Paweł II