Kamień węgielny pod nowy Dom Studencki na Morasku wmurowany

8.05.2021

W piątek, 7 maja odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy Dom Studencki, który stanie na Morasku i sąsiadować będzie z Collegium Historicum oraz Centrum Zaawansowanych Technologii. Prace mają zakończyć się do połowy sierpnia 2022 roku. 

- 7 maja 1919 roku pierwszy rektor mówił: "Macie, młodzi przyjaciele, wykształcić się w uniwersytecie nie tylko naukowo, lecz nie mniej macie wydoskonalić się na dobrych obywateli kraju". Dlatego uczczenie święta UAM położeniem kamienia węgielnego pod dom studencki pokazuje, jak ważnym jest dla uniwersytetu i jak ważną była zawsze społeczność studencka. Studentki i studenci nadają naszym działaniom sens, są źródłem naszej energii, ale też nadzieją na przyszłość naszego miasta i kraju. Dlatego chcemy przyciągać do Poznania ludzi zdolnych, kreatywnych, czasem niepokornych i buntowniczych, by zmieniali na lepsze UAM teraz i przez następne sto lat - powiedziała rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Bogumiła Kaniewska.

Podczas uroczystości głos zabrał także zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski. - To symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego przypomina nam, jak ważnym fundamentem w rozwoju naszego miasta są uczelnie poznańskie, a szczególnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Chciałbym serdecznie pogratulować odwagi, że w tak trudnym okresie pandemii decydujecie się państwo na kolejną inwestycję. Nie mogę się już doczekać, kiedy pierwsi studenci będą mogli zamieszkać w akademiku.  

Obecny na uroczystości dyrektor Regionu Zachód konsorcjum ALSTAL Grupa Budowlana, Mariusz Niewiadomski, przedstawiciel wykonawcy akademika, zapewnił, że prace budowlane zostaną zakończone na czas: - W tym miejscu chciałbym państwu zadeklarować, że z całą pewnością, jako odpowiedzialny i doświadczony wykonawca, dochowamy terminu i zakończymy wszystkie prace do połowy sierpnia 2022 roku.  

FOT: UAM

102. rocznica akademik budowa morasko poznań uam