Lato w mieście nie musi być nudne

15.07.2021

W czasie wakacji na dzieci i młodzież czekają ciekawe warsztaty, wycieczki po mieście, seanse filmowe, zajęcia sportowe i wiele innych atrakcji. 

Zamkowe lato dla dzieci

"Pszczółka Maja", "Życie to baśń", "Księga dżungli" - te i wiele innych sztuk teatralnych można będzie zobaczyć w czasie wakacji w Centrum Kultury Zamek. Niektóre spektakle mają formę online, pozostałe odbywają się na zamkowym dziedzińcu. Część przedstawień połączonych zostało z warsztatami. W programie zamkowego lata znalazła się także sztuka "Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza", w której aktorami będą sympatyczne lalki. Spektakle teatralne to nie wszystko. W każdy sobotni i niedzielny poranek w Kinie Pałacowym odbywają się seanse filmowe dla dzieci. Najmłodsi w wieku 3-5 lat mogą także wziąć udział w warsztatach w ramach "Letniej strefy zabawy". Bilety na zamkowe wydarzenia dla dzieci kosztują 12 - 15 zł. 

Więcej informacji na temat atrakcji dla dzieci można znaleźć na stronie CK Zamek. O lecie w Zamku można przeczytać tutaj.

Wakacje z muzeum

Wiele atrakcji czeka na najmłodszych w Muzeum Narodowym i jego oddziałach. Historię muzealnych kolekcji, dzieł sztuki i ich autorów dzieci będą poznawać poprzez zabawę, rozwiązując zagadki i łamigłówki. Wakacyjne zajęcia zaplanowano do końca sierpnia (od wtorku do piątku, o godz. 11:15) w różnych oddziałach Muzeum Narodowego (nie tylko w gmachu głównym, ale również w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz oddziałach zamiejscowych - Muzeum Zamek w Gołuchowie, Muzeum Pałac w Rogalinie, Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie). Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy (pod nr tel. 61 85 68 136). Koszt uczestnictwa wynosi 15 zł (opiekun wchodzi bezpłatnie).

Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum Narodowego.

Eko Lato w bibliotece

Co zrobić, by lepiej zadbać o otaczający nas świat? Jak można wykorzystać energię żywiołów oraz po co segregować śmieci? Tematom ekologii i dbania o środowisko poświęcona jest tegoroczna akcja lato z książką. Warsztaty dla najmłodszych odbywają się w wybranych filiach Biblioteki Raczyńskich. Na czytelników w wieku 7-12 lat czekają zajęcia literackie i plastyczne oraz animacje. Poza spotkaniami stacjonarnymi, na osoby zainteresowane czekać będą też filmy udostępniane w mediach społecznościowych biblioteki. Szczegółowe informacje na temat zapisów i terminów zajęć można uzyskać w poszczególnych filiach. Ich lista znajduje się na stronie Biblioteki Raczyńskich.

Lato na Madalinie

Dawna zajezdnia tramwajowa na Wildzie przy ulicy Madalińskiego ponownie otworzyła bramy. Wszystkie weekendy lipca i sierpnia wypełnione będą atrakcjami kulturalnymi, edukacyjnymi i sportowymi dla każdej grupy wiekowej, także dla najmłodszych. Oprócz interesujących wydarzeń do dyspozycji dzieci i młodzieży jest tor wodny, trampoliny, strefa plażowa i dziecięca, wielkie planszówki, animacje itp. Wszystkie zajęcia i atrakcje na Madalinie są bezpłatne.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń można znaleźć na Facebooku.

Trener Osiedlowy

Dzieci i młodzież, które lubią ruch, mogą wziąć udział w zajęciach Trenera Osiedlowego. Ideą przedsięwzięcia jest zachęcenie młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu. Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywają się w oparciu o miejską bazę sportowo - rekreacyjną (głównie przyszkolne boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz boiska typu Orlik). Pod opieką "Trenerów Osiedlowych", będących wyselekcjonowaną grupą studentów i absolwentów AWF lub uczelni pokrewnych, młodzi ludzie mogą nie tylko zagrać w zespołowe gry sportowe, ale również poznać zabawy i gry ludowe jak "pierścieniówka", "palant" czy "kwadrant". Prowadzący organizują również we współpracy ze środowiskiem lokalnym osiedlowe turnieje, festyny i rozgrywki. Wybierają się z młodymi ludźmi na wycieczki rowerowe, spacery, nad miejskie kąpielisko czy np. do ZOO. Inicjatywa jest finansowana z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Godziny zajęć można znaleźć tutaj. Natomiast szczegóły na temat samej akcji znajdują się na stronie internetowej Trenera Osiedlowego.

Spotkanie ze zwierzętami

Dzieci i ich rodzice w każdej chwili mogą wybrać się także do ogrodu zoologicznego. W czasie wakacji dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji. W Nowy Zoo mali poznaniacy i turyści mogą codziennie wysłuchać opowieści o mieszkańcach ogrodu oraz wziąć udział we wspólnym karmieniu. W weekendy można liczyć na dodatkowe atrakcje. Spotkania ze zwierzętami organizowane są każdego dnia także w Starym Zoo.

Informację o bieżących wydarzeniach są zamieszczane na Facebooku - na profilu Nowego Zoo i Starego Zoo.

Na historycznym szlaku

Nie brakuje także propozycji dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o mieście, w którym żyją. W ramach akcji Lato na Trakcie w wakacyjne soboty organizowane są wycieczki po Starym Mieście dla rodzin z dziećmi (w wieku 5-10 lat). Przygotowano trzy trasy. Pomocny będzie opracowany wspólnie z dziećmi Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim dla dzieci. Więcej informacji o akcji można znaleźć w zakładce Lato na Trakcie.

Spacery po mieście to nie jedyne atrakcje przygotowane przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa. W wybrane soboty dzieci w wieku 3-5 lat mogą wyruszyć w podróż Magicznym Dywanem, który potrafi przenosić w czasie oraz w różne miejsca na Ostrowie Tumskim. Spektakle, warsztaty i spacery czekają na małych poznaniaków także w ramach cyklu Rzeka Żywa.

Przez całe lato rodziny z dziećmi mogą wziąć udział w grze miejskiej w oparciu o poznańskie legendy. Dzięki temu najmłodsi poznają króla kruków, krawca z Chwaliszewa, piekarza, który wymyślił najsłynniejsze w mieście rogale i wiele innych postaci. Zobaczą także miejsca, o których opowiadają znane i mniej znane legendy. Po wykonaniu wszystkich zadań i przejściu całego szlaku uczestnicy zabawy będą mogli odebrać książkę "Koziołki, rury i czarcie ogony" z dziesięcioma poznańskimi legendami. O grze miejskiej można przeczytać tutaj.

Więcej informacji na temat wydarzeń organizowanych przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa będą zamieszczane na stronie internetowej instytucji.

Wakacje na sportowo

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spędzić czas na obiektach Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Na najmłodszych czekają bezpłatne wejściówki na pływalnie letnie i kryte, do Bula Parku oraz na Bowling. Dodatkowo w Skateparku Rampa Malty organizowane będą darmowe zajęcia. Na Pływalni Miejskiej Winogrady realizowana jest akcja "Basen z animatorem", działa także Letnia Szkoła Pływania. Do tego dochodzą półkolonie, wycieczki i spływy kajakowe.

Więcej informacji na temat Akcji Lato można znaleźć na stronie internetowej Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Letnia oferta

Propozycje dla poznaniaków i ich gości spędzających lato w stolicy Wielkopolski zostały zebrane na miejskiej stronie internetowej Lato w mieście.Znajduje się tam bogata oferta półkolonii, warsztatów, zabaw sportowych dla dzieci i młodzieży. Wśród prezentowanych propozycji są zarówno bezpłatne zajęcia organizowane i współfinansowane przez Miasto, jak i komercyjne. Bogata oferta propozycji jest wciąż uzupełniana o nowe, napływające na bieżąco zgłoszenia.

Źródło: POZNAŃ Fot: Fundacja Kreaktywator

co robić dzieci jakie atrakcje lato miasto młodzież oferta poznań wakacje