Letni rozkład jazdy i wakacyjne remonty torowisk

22.06.2020

W wakacje zostaną przeprowadzone kolejne planowane remonty torowisk. Prace będą wykonywane w rejonie ulic Roosevelta-Pułaskiego i Przełajowej. Spowodują one konieczność wprowadzenia zmian w transporcie z uwagi na zamknięcie trzech pętli tramwajowych zlokalizowanych przy ulicach: Wilczak, Połabska i Piątkowska. Roboty rozpoczną się w sobotę, 27 czerwca. Tego samego dnia na liniach ZTM zacznie obowiązywać letni rozkład jazdy.

Wszystkie zaplanowane prace zostały skoordynowane z dużymi inwestycjami transportowymi, takimi jak budowa trasy tramwajowej na Naramowice czy modernizacja  ronda Rataje. Prace na Winogradach nie tylko znacząco poprawią standard przejazdu trasami z pętli Wilczak i Połabska. Ich celem jest także przygotowanie do przejazdu tramwaju, który już w przyszłym roku będzie poprzez przystanek Wilczak kursował z Naramowic do centrum.

Prace spowodują konieczność wprowadzenia zmian w transporcie. Remont uniemożliwi bowiem dojazd do trzech pętli tramwajowych zlokalizowanych przy ulicach: Wilczak, Połabska i Piątkowska. Na czas prac zostaną one zamknięte, a linie na których dojeżdżają do nich tramwaje numer 3 i 4 (Wilczak, Połabska) oraz 11 (Piątkowska) zostaną zawieszone. Zmienione zostaną także trasy linii nr 9 i 10.

"Dziewiątka" pojedzie skróconą trasą (bez dojazdu do pętli Piątkowska) - na moście Teatralnym skręci w lewo i przez Kaponierę i Św. Marcin wróci na swoją trasę do Dębca.

Z kolei "dziesiątka" nie będzie dojeżdżać do Połabskiej, lecz będzie kursować z Dębca przez Wildę, most Teatralny, centrum, Śródkę oraz rond: Rataje i Starołęka na Starołękę.

W celu zapewnienia obsługi pasażerskiej częściej w komunikacyjnym szczycie będą kursowały autobusy linii numer 169, 190 i 193, a linia nr 169 dodatkowo będzie miała zmienioną trasę w rejonie Winograd - autobus pojedzie ulicą Winogrady.

Letni rozkład jazdy obowiązujący od 27 czerwca (sobota)

W wakacje główne linie autobusowe (151, 163, 164, 168, 171, 174, 182, 191, 193) kursować będą w dni robocze co 15 minut w szczytach komunikacyjnych i co 20 minut poza szczytami. W pozostałe dni jeździć będą zgodnie z sobotnim i świątecznym rozkładem jazdy. Na pozostałych liniach - w dni robocze - autobusy zamiast specjalnego, będą kursować według roboczego rozkładu jazdy, a w soboty i świata jak obecnie, tj. odpowiednio wg sobotniego i świątecznego rozkładu jazdy.

Linie tramwajowe kursować będą co 12 minut w szczytach, a co 20 minut poza szczytami komunikacyjnymi, czyli jak obecnie, według specjalnego rozkładu jazdy.

Linia nr 16 zostanie wzmocniona podwójnie w stosunku do pozostałych linii, tj. w dni robocze w szczycie komunikacyjnym kursy odbywać się będą co 6 minut, w pozostałe co 10/15 minut.

Wznowione zostanie kursowanie linii nr 121, z częstotliwością co 30 minut oraz kursowanie linii nr 188 według letniego rozkładu jazdy.

Linie podmiejskie w okresie letnim

Także od 27 czerwca 2020 roku komunikacja podmiejska będzie funkcjonować zgodnie z letnim rozkładem jazdy.

Źródło: ZTM FOT: UM POZNAŃ

kb

kiedy letni rozkład w Poznaniu naprawda remont torowiska Tramwaj wymiana zmiany ztm