Linie turystyczne kursują przez długi weekend

3.06.2021

 Dla tych, którzy w dniach od 3 do 6 czerwca pozostają w mieście albo przyjeżdżają na urlop do Poznania, przygotowano atrakcje: przez wszystkie dni od czwartku do niedzieli kursować będą linie turystyczne, funkcjonować będzie także Kolejka Parkowa Maltanka.

3 czerwca, czyli w Boże Ciało oraz w niedzielę 6 czerwca 2021 roku funkcjonować będą linie turystyczne: tramwajowa 0 oraz autobusowa 100, obsługiwane historycznym taborem. W piątek i sobotę (4 i 5 czerwca) oprócz „zerówki” i „setki” na trasę wyjadą autobusy linii 102, którymi można dojechać m.in. do Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII oraz do Muzeum Broni Pancernej.

Zgodnie z harmonogramem, 3 czerwca linia 0 obsługiwana będzie tramwajem 105N (tzw. „szybkowiec”), a na linii 100 kursować mają Jelcz PR 110 oraz długi Ikarus. Na piątek zaplanowane do obsługi linii turystycznych zostały: tramwaj 102N na linię 0, Jelcz PR 110 oraz długi Ikarus – na linię 100, a popularny „Ogórek”, czyli Jelcz RTO – na linię 102. W sobotę na linii 0 ma kursować „Księżniczka”, czyli tramwaj 102Na, na linii 100 - Jelcz PR 110 oraz długi Ikarus , a na linii 102 – tradycyjnie już – „Ogórek”. W niedzielę będzie można wybrać się na wycieczkę „Helmutem”, czyli tramwajem GT8, który został zaplanowany do służby na linii 0, natomiast na linii 100 mają kursować dwa Ikarusy. Ważne: szczególnych sytuacjach wskazane powyżej pojazdy mogą zostać zmienione na inne.

Warto pamiętać o tym, że z uwagi na prace prowadzone na torowisku w rejonie Mostu Dworcowego tramwaje linii 0 kursować będą zmieniona trasą: tramwaj wykonujący pierwszy kurs, po wyjeździe z muzeum w zajezdni Głogowska pojedzie objazdem przez Hetmańską, Reymonta i Grunwaldzką do ronda Kaponiera. Na trasie objazdowej zatrzyma się tylko na przystankach „Matejki” i „Bałtyk”. Na pozostałych kursach, po obsłużeniu przystanku „Głogowska/Hetmańska”, tramwaj pojedzie objazdem przez Hetmańską, Reymonta i Grunwaldzką do ronda Kaponiera. Na trasie objazdowej zatrzyma się tylko na przystankach „Matejki” i „Bałtyk”. Od ronda Kaponiera tramwaj kontynuuje kursy po stałej trasie. Korekcie ulegnie rozkład jazdy.

Pobierz aktualny schemat tras linii turystycznych.

W długi weekend czynna będzie również Kolejka Parkowa Maltanka. W dniach 3, 5 i 6 czerwca, czyli w Boże Ciało, sobotę oraz niedzielę kolejka będzie kursować co pół godziny, natomiast w piątek, 4 czerwca – co godzinę. Kursy będą realizowane lokomotywkami spalinowymi.

Źródło: ZTM

atrakcja długi weekend linia turystyczna miasto poznań weekend