Marzena Figiel-Strzała – podróżniczka, reportażystka, aktorka, założycielka Fundacji Dzieci Świata

13.12.2023

Podróżuje po świecie nie dla kolejnej pieczątki w paszporcie, czy jakiegoś unikalnego selfie z tubylcem. Fascynuje ją świat, a przede wszystkim mieszkańcy krain, do których trafia.

Wnikliwie obserwuje historie ludzi i pragnie przekazać je odbiorcom swoich reportaży. Z niezwykłą wrażliwością, dotyka problemów, biedy, czasem tragedii ludzkich, złożonych spraw społeczności, do których trafia. Asymiluje się z nimi. Przebywa w tych wspólnotach, by lepiej i prawdziwie je poznać, a potem o tym opowiedzieć. Jest szczególnie wyczulona na los najmłodszych bohaterów. To ich, porażające niejednokrotnie, historie wplata do swoich reportaży. Miała osiemnaście lat gdy pierwszy raz odwiedziła Afrykę. Od tego czasu wraca tam regularnie, by małymi krokami zmieniać świat na lepsze. Podróżuje nie tylko na Czarny Ląd, ale i w inne, często bardzo odległe regiony. Gdy dotarła do Kambodży, to nie zabytki przykuły jej uwagę najbardziej. To wtedy, jak mówi, poczuła "impuls, by opowiadać historie Dzieci Świata". Robi to do dziś z empatią, która uruchamia odbiorcę i wzbudza w nim refleksję nad losem potrzebujących.

fot. Arkadiusz Szymański

arkadiusz szymański dzieci świata fundacja dzieci świata marzena figiel strzała spotkania przy kawie spotkanie przy kawie