Od soboty bez maseczek! Morawiecki: zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa

27.05.2020

Trzy miesiące temu postawiliśmy sobie jasny cel, choć trudny do zrealizowania - przesunięcie fali zachorowań, aby nie zabrakło łóżek, respiratorów, środków medycznych. Ten cel udało się zrealizować. Zapanowaliśmy nad pandemią koronawirusa lepiej niż bogatsze kraje - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że od 30 maja w przestrzeni ogólnodostępnej zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zachowany zostanie dystans społeczny.

Szef rządu zwrócił uwagę, że od czasu wykrycia w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa minęło niemal trzy miesiące. Jak mówił to nie były łatwe dni, gdyż mamy ponad 20 tys. zachorowań i ponad tysiąc zgonów. Podkreślił jednocześnie, że rząd te trzy miesiące temu postawił sobie jasne cele. "Bardzo proste do przedstawienia, bardzo trudne do zrealizowania. Ten cel polegał na tym żeby w taki sposób przesunąć falę zachorowań, aby nigdy nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia naszych chorych. Ten cel udało się zrealizować. My nie musieliśmy nigdy dokonywać takich dramatycznych wyborów jak Hiszpanie, Francuzi, Szwedzi, Belgowie czy nawet Niemcy i Włosi. Wyborów, które oznaczały, że jedni ludzie mogli przeżyć, mieli szansę na przeżycie, a inni takiej szansy nie mieli" - podkreślił Morawiecki.

Czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Podczas konferencji prasowej rząd ogłosił szczegóły dotyczące czwartego etapu odmrażania gospodarki i życia społecznego:

➡ Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

➡ Od 30 maja zniesione będą limity osób w sklepach, na targu, poczcie czy w restauracjach. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne.

➡ Zniesienie obostrzeń dotyczących limitu miejsc obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Wierni nadal muszą zasłaniać usta i nos.

➡ Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

➡ Od 6 czerwca rząd umożliwi również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

➡ Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów czy koncertów w plenerze do 150 osób.

➡ Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne

autor: Rafał Białkowski (PAP)

FOT: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

konornawirus mateusz morawiecki pandemia Polska premier