Nie żyje Lech Raczak

18.01.2020

Dzisiaj w nocy dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – zmarł Lech Raczak, reżyser, dramatopisarz i współzałożyciel legendarnego Teatru Ósmego Dnia.

Lech Raczak zasłabł na przyjęciu noworocznym organizowanym przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. W wyniku upadku reżyser musiał uderzyć się w głowę, ponieważ na podłodze była widoczna kałuża krwi. Jak informują naoczni świadkowie – od razu z pomocą ruszyli obecni na przyjęciu lekarze.

Po kilkunastu minutach akcję ratunkową kontynuowali ratownicy, którzy ostatecznie zabrali Lecha Raczaka do Centrum Medycznego HCP, Szpital im. św. Jana Pawła II w Poznaniu. Przyjęcie zostało przerwane, a Jacek Jaśkowiak udał się do szpitala.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania - poinformował za pośrednictwem Facebooka, że Lech Raczak zmarł w piątek późnym wieczorem w szpitalu.

Lech Raczak w 1964 roku wspólnie z Tomaszem Szymańskim założył teatr studencki pod nazwą Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia, znany dziś jako Teatr Ósmego Dnia. Lech Raczak na początku lat 90. współtworzył Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Malta" w Poznaniu i był jego dyrektorem artystycznym w latach 1993-2012. W okresie 1995-1998 był też dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 2003 roku był także wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce i we Włoszech. Lech Raczak był autorem wielu tekstów poświęconych teatrowi i komentujących na bieżąco ważne aspekty życia teatralnego

Zdjęcie: Encyklopedia teatru

Jacek Jaśkowiak lech raczak nie żyje poznań