Nie żyje Mariusz Puchalski aktor Teatru Nowego w Poznaniu

17.02.2021

O śmierci aktora poinformowali dziś na facebooku pracownicy Teatru Nowego w Poznaniu.

"Kiedy w finale I aktu spektaklu MISTER BARAŃCZAK wychodził sam na scenę, by przejmująco zaśpiewać tekst Josifa Brodskiego, rozbawiona jeszcze chwilę wcześniej publiczność milkła nagle, poruszona. W tej niezwykle szczerej, osobistej interpretacji tylko w jeden wers trudno było uwierzyć: „Z tych, co mnie zapomnieli, złożyłoby się miasto”. Zapomnieć? Jego role i reżyserskie pomysły, rozmowy w kulisach, żarty, wspomnienia, anegdoty – przecież to wszystko chcemy i będziemy pamiętać, tak jak będziemy słyszeć jego charyzmatyczny głos" - napisali na pracownicy Teatru Nowego na facebooku.

Mariusz Puchalski urodził się w 1953 roku w Górze Śląskiej. W 1975 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutował w 1974 roku na deskach Teatru Studyjnego PWSFTviT w Łodzi, w roli Pantalona w „Turandot. Księżniczce chińskiej” Carlo Gozziego w reżyserii Waldemara Wilhelma. Aktorem zespołu Teatru Nowego został w 1993 roku; wcześniej związany był m.in. z teatrami we Wrocławiu, Bydgoszczy, Zielonej Górze, widzowie mogli go także oglądać w spektaklach innych poznańskich scen – Teatru Polskiego, Teatru Wielkiego, Sceny na Piętrze i Mojego Teatru.

Był między innymi Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Nagrody Jury Młodych XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. W styczniu 2013 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Mariusz Puchalski miał 68 lat.

Foto: Teatr Nowy w Poznaniu FB

aktor mariusz puchalski poznań Teatr Nowy