Od środy wszystkie szkoły, przedszkola, baseny i instytucje miejskie mają być zamknięte

10.03.2020

Miasto Poznań rekomenduje, by od środy, 11 marca, wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i żłobki były zamknięte na najbliższe dwa tygodnie. Ogłosił to podczas wtorkowej sesji rady miasta Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Decyzję podjęto by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Wystosowaliśmy już komunikat do dyrektorów miejskich przedszkoli, żłobków i szkół – mówi Jędrzej Solarski, który przewodzi powołanemu przez prezydenta miasta Zespołowi ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Poznania. – O decyzji poinformowaliśmy wojewodę wielkopolskiego, niewykluczone, że wkrótce takie decyzje będą podjęte w całej Polsce. Być może dmuchamy na zimne, ale profilaktyka jest łatwiejsza od późniejszego leczenia, co pokazuje sytuacja we Włoszech - dodał.

Dziś do dyrektorów szkół trafi list w tej sprawie. Ostateczna decyzja będzie należała do dyrektora poszczególnej placówki, wszystko wskazuje na to, że nie będą oni ryzykowali zdrowia i życia uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. - Dyrektorzy dostaną szczegółowe informacje i wytyczne dotyczące sugerowanych zasad postępowania zarówno wobec uczniów, jak i nauczycieli - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Prawdopodobnie zamknięte na dwa tygodnie zostaną również miejskie instytucje kultury, baseny, lodowiska czy zoo. Organizowane przez miasto imprezy masowe zostaną przesunięte na późniejsze terminy. Miasto apeluje do przedsiębiorców, by unikali imprez masowych i skupisk ludzi.

Z kolei Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły, rodzicom może przysługiwać zasiłek opiekuńczy.

Koronawirus w Poznaniu

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski i jednocześnie 17. na terenie kraju. 50-letnia kobieta, która przebywa w szpitalu im. Strusia. Trafiła na oddział zakaźny poznańskiego szpitala miejskiego z objawami poważnego zapalenia płuc. Wcześniej przebywała w szpitalu w Puszczykowie. Pacjentka jest w ciężkim stanie - jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej. Stan pacjentki jest na bieżąco monitorowany.

FOT: UNSPLASH

koronawirus poznań