Opiekunka w Niemczech bez języka – czy istnieje taka możliwość?

Sponsorowany
27.06.2024

Opieka osób starszych to intratne zajęcie, którego coraz częściej podejmują się osoby, które poszukują nowego źródła dochodu. Dużym atutem branży opiekuńczej jest fakt, że można rozpocząć działania w tym obszarze, posiadając uprzednio doświadczenie płynące z codziennych czynności związanych z troską o bliskich. Co w praktyce oznacza, że punktem wyjścia są kompetencje i umiejętności, które posiada niemal każdy z nas.

Co stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia działań w branży opiekuńczej?

Troska o drugiego człowieka, będąca naturalnym odruchem, może stanowić dochodowy sposób na legalny, sprawdzony zarobek. Opiekunka Niemcy – głoszą nagłówki ofert

dostępnych w Internecie. Lecz co kryje się za tak lakonicznym zwrotem? Praca opieka Niemcy – to słowa często wyszukiwane w sieci przez osoby chcące rozpocząć drogę zawodową poza granicami naszego kraju. Kluczowe jest jednak to, by w trosce o swoje bezpieczeństwo zawierać legalne umowy, będące prawną podstawą do uzyskania wynagrodzenia za swoje działania. Wyjeżdżając do opieki do domów prywatnych, bez wsparcia koordynatora, Opiekun naraża się na możliwość powrotu do kraju bez pieniędzy, gdyż prawie nie jest chroniony i może mieć problem z wyegzekwowaniem należności od rodziny seniora. Legalność zatrudnienia jest więc kluczem do właściwej i spokojnej realizacji zlecenia.

Opiekunka Niemcy bez języka – czy to w ogóle możliwe?

Branża opiekuńcza to bardzo pojemny zakres zawodowych działań, w którym zatrudnienie znaleźć mogą zarówno ci, którzy od wielu lat parają się opieką, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają zawodowo zajmować się seniorami. Analogicznie wygląda kwestia pełnienia tych obowiązków w kontekście znajomości języka i codziennej komunikacji z Podopiecznym i jego rodziną. To czy od Opiekuna oczekiwane będzie biegłe posługiwanie się niemieckim, czy też wystarczy znajomość podstawowych słów i zwrotów, zależne jest od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest na przykład stan zdrowia seniora. Zdarza się bowiem, że Podopieczny nie jest już w stanie wysławiać się, czego przyczyną mogą być przebyte choroby. Wówczas jego bliscy z reguły nie oczekują, by osoba, która pojawi się w ich domu, by pielęgnować go, znała język Niemiecki na wysokim poziomie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że znajomość języka to duży atut i odpowiadając na ogłoszenia typu „praca opieka” warto podkreślić ten fakt podczas rozmowy rekrutacyjnej, jeśli kandydat zna przynajmniej podstawowe słownictwo związane z pełnieniem obowiązków opiekuńczych. https://www.aterima-med.pl/aktualnosc,1183,oferty-dla-opiekunow-bez-znajomosci-jezyka-niemieckiego

Jakie zwroty warto znać?

Te dotyczące zakupów i pielęgnacji seniora, a także słownictwo dotyczące posiłków i gotowania. Warto pamiętać, że komunikowanie się w podstawowym zakresie ma na celu odpowiednie reagowanie na potrzeby Podopiecznego. Codzienne obcowanie z językiem jest także naturalną formą przyswajania wiedzy językowej, co w praktyce oznacza, że Opiekun wiele słów i zwrotów ma okazję nauczyć się na miejscu w Niemczech. Jednak zawsze warto wcześniej poświęcić czas na zapoznanie się z podstawami językowymi, by następnie móc doskonalić umiejętności już poza granicami naszego kraju.