Opowieści o poznańskim rzemiośle

2.05.2022

Kim są poznańscy rzemieślnicy i rzemieślniczki? Jak wyglądają ich zakłady pracy? Jak zmieniła się ich profesja na przestrzeni lat? Jak odnajdują się we współczesnym, zglobalizowanym świecie? Czy z rodziną da się pracować?

Na te i wiele innych pytań odpowiada wystawa Rękodzielni, na której prezentujemy historie rodzinnych warsztatów rzemieślniczych działających w Poznaniu od pokoleń. Do udziału w niej zaproszono dziesięć pracowni, dziesięciu przedstawicieli różnych rzemiosł.

Na wystawie można zobaczyć współczesne zdjęcia poszczególnych pracowni i ich właścicieli, filmowe nagrania z opowieściami bohaterów, narzędzia i inne artefakty, z których na co dzień korzystają, bądź kiedyś korzystali ich rodzice czy dziadkowie. Materiałem wyjściowym do stworzenia wystawy była seria wywiadów z wybranymi rzemieślnikami.  przeprowadzonych przez Marcina Mutha - fotografa, który prowadzi Manufakturę Obrazów na poznańskich Garbarach oraz działa w projekcie „Zaułek Rzemiosła”, inicjatywie stworzonej przez miasto, zrzeszającej i promującej rzemieślników.

Wystawie towarzyszy ścieżka rodzinna. W każdej sali znajduje się stanowisko z zadaniem do wykonania.

Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle wystawa czasowa w Galerii Śluza Czas trwania: 30.04. – 02.10.2022 Miejsce: Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2. Wystawa dwujęzyczna polsko-angielska.

FOT: Karolina Michalak

atrakcje galeria poznań rodzina rzemiosło śluza wystawa