Osiemdziesiąt jeden lat temu zmarła św. Urszula Ledóchowska

Bartosz Kirchner 29.05.2020

Osiemdziesiąt jeden lat temu zmarła św. Urszula Ledóchowska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Na początku dwudziestego wieku jako siostra Urszulanka Unii Rzymskiej prowadziła pracę pedagogiczną w Rosji, Szwecji i Danii, gdzie m.in. stworzyła ochronkę dla sierot po polskich emigrantach i angażowała się w propagowanie niepodległości Polski.

W 1920 wraz z kilkoma siostrami osiedliła się Pniewach i utworzyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, którego celem była m.in. praca wychowawcza z dziećmi i młodzieżą. Urszula Ledóchowska została beatyfikowana w Poznaniu w 1983 roku i kanonizowana w Rzymie 20 lat później. Ogłaszając się świętą Jan Paweł II powiedział, że siostra Urszula niosła miłość opuszczonym, samotnym i ubogim.


Dzisiaj, w święto liturgiczne św. Urszuli, abp Stanisław Gądecki odprawi o godzinie 18. mszę świętą w Sanktuarium w Pniewach. Wezmą w niej udział tylko mieszkające w klasztorze siostry. Liturgia będzie transmitowana na kanale Youtube Sanktuarium. Z powodu pandemii uroczystości jubileuszowe z okazji setnej rocznicy powstania zgromadzenia Urszulanek w Pniewach zostały przeniesione na 7 czerwca i odbędą się tylko w gronie sióstr w klasztornej kaplicy. Tego dnia mszę odprawi tam kardynał Kazimierz Nycz.

FOT: PATRONPLUS.PL

liturgia rocznica śmiercu Urszula Ledóchowska