Park kieszonkowy w Poznaniu

4.07.2022

Jeżyce mają nowe miejsce wypoczynku z roślinnością i małą architekturą, a także niezwykłym widokiem na charakterystyczny mural.  Skwer powstał przy współpracy z radą osiedla w ramach miejskiego programu "Zasadzka na fyrtle". 

Skwer przy ul. Jeżyckiej 36 - o powierzchni 200 mkw - został zrekultywowany, dzięki czemu stał się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców. Zaprojektowano tam centralny plac, którego kształt podkreślają łukowate ławki. Wokół niego znajdują się rabaty. Od strony muralu został on otoczony drewnianą palisadą z ułożonych pionowo, nowych podkładów kolejowych. Rozwiązanie to pozwala chronić zieleń przed zadeptywaniem, a także tworzy dodatkowe miejsca siedzące. W nowym parku kieszonkowym posadzono drzewa owocowe - jabłonie.

- Współpraca przy tej realizacji przebiegła bardzo sprawnie. Dziękuję za to zarówno Miastu, jak i autorce projektu muralu - dodał Adam Dzionek, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Jeżyce. 

Program "Zasadzka na Fyrtle" jest częścią tzw. zielonej rewitalizacji, która polega na łączeniu tradycyjnych społeczno-ekonomicznych i urbanistycznych celów z wzbogacaniem przestrzeni publicznych o wysokiej jakości zieleń miejską. Idea ta może być wdrażana w życie w różnych formach i skalach: od dużych śródmiejskich projektów inwestycyjnych poprzez lokalne skwery i zieleń aż po sąsiedzkie przestrzenie podwórek kamienic. 

FOT: Miasto Poznań

akcja jeżyce kieszonkowy miasto park poznań wilda zieleń