Politechnika Poznańska drukuje przyłbice dla lekarzy

25.03.2020

Politechnika Poznańska nie pozostawia bez odpowiedzi apelu lekarzy o pomoc w pozyskaniu sprzętu medycznego. Pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej postanowili  zrobić dobry użytek z 20. drukarek 3D. Zaczęli drukować dla pracowników medycznych przyłbice, a całość wspierają władze Politechniki Poznańskiej.  

Dr hab inż. Filip Górski jako główny specjalista koordynuje pracami na Politechnice Poznańskiej, a konstruktor ekipy - dr inż. Wiesław Kuczko ulepsza drukowany model zgodnie z opiniami lekarzy. Jeszcze tego samego dnia, kiedy na stronie Wydziału Inżynierii Mechanicznej pojawiła się relacja z prac w laboratorium, swoje prośby o przesłanie przyłbic, wysłało wiele szpitali z Poznania. Jedna przyłbica drukuje się około 1,5 godziny. Naukowcy szukają sposobu na przyspieszenie procesu i szukają nowych, lepszych materiałów.

- Przekazaliśmy już pierwsze 20 przyłbic dla szpitali w Poznaniu, we współpracy z koordynatorami projektu "Korona z głowy". Czekamy na opinie i akceptację – mówi Beata Czerkas z Politechniki Poznańskiej – Z materiału, który mamy dostępny może powstać 1000 przyłbic. W piątek ma do nas dotrzeć kolejna partia materiału – dodaje.

Drukarki pracują od wczesnego rana do późnego wieczora. Przez cały czas drukują przyłbice, które za pośrednictwem koordynatorów z „Korona z głowy” trafią do placówek w Poznaniu i w Polsce. - W związku z dużym zainteresowaniem naszymi wydrukami przyłbic - bardzo proszę o przekazywanie zapotrzebowania w poszczególnych jednostkach na adres mailowy: beata.czerkas@put.poznan.pl. - apeluje Beata Czerkas.

FOT: Politechnika Poznańska

3d beata czerkas korona z głowy politechnika poznańska poznań przyłbice wydział inżynierii mechanicznej