Poznań najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce

Bartosz Kirchner 28.01.2022

Poznań jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce. Tak wynika z raportu "Global Traffic Scorecard" za 2021 rok. Średnio w poprzednim roku poznańscy kierowcy spędzili 87 godzin w aucie. Jak tłumaczą władze stolicy Wielkopolski to efekt między innymi trwających w mieście przebudów i remontów np. Ronda Rataje czy wiaduktów na ul. Gołężyckiej i Kurlandzkiej. W podobnym tonie wyraził się poranny gość Radia Emaus, ekspert ds. transportu dr Michał Beim:


Michał Beim stwierdził jednak, że nagromadzenie remontów wynika z konieczności rozliczenia dofinansowań z kończącej się perspektywy unijnej i smutną tradycją w Polsce jest planowanie wielu inwestycji właśnie pod koniec tego siedmioletniego okresu. Poranny gość Radia Emaus wskazał też na zależność pomiędzy atrakcyjnością transportu publicznego, a ilością osób, które na co dzień do poruszania się po mieście wybierają samochód.


Zdaniem dr. Beima realizacja takich inwestycji jak budowa przystanków wiedeńskich czy przebudowy Ronda Rataje i pętli Piątkowska sprawiły, że ludzie chętniej wybierali samochody. W tym roku z powodu remontu trasy PST  spodziewa się on większej ilości korków w północnej części Poznania. Jednocześnie Michał Beim przewiduje, że po zakończeniu tych inwestycji atrakcyjność podróżowania transportem publicznym wzrośnie, co może się przełożyć na zmniejszenie ruchu samochodowego w Poznaniu.

FOT: Unsplash

gdzie korki miasto najgorzej Polska poznań w poznaniu zakorkowane