Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski-Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

30.12.2022

Czym jest "Jizz"? Jaka jest etymologia tego słowa? Dlaczego tak bardzo interesują się nim naukowcy? Na te pytania odpowiedział Arkadiuszowi Szymańskiemu w Spotkaniu przy kawie, prof. Piotr Tryjanowski - Dyrektor Instytutu Zoologii, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauki o Zwierzętach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prof. Tryjanowski, wspólnie z docentem Sławomirem Murawcem - psychiatrą, prowadzi, być może przełomowe, badania. Naukowcy pokazują, że psychologia, psychiatria, medycyna i ornitologia mogą być ze sobą połączone, przenikać się niejako i wspomagać nawzajem. Analiza, pierwsze wrażenie, diagnoza i nasza reakcja... Jakże to ma wielkie znaczenie. "Jizz" można z powodzeniem powiązać ze sztuką wojenną, ekonomią. Wykorzystywany był, np. przez pilotów angielskich patrolujących wyspy brytyjskie podczas II wojny światowej. Pomyślmy, jak długo trwa proces decyzyjny przed zakupem, np. ciastka oglądanego na wystawie cukierni? Potem często okazuje się, że słodycz wybrana "na szybko", bez głębszych analiz, jest najsmaczniejsza. Dlaczego? Jako ludzie nie mamy często czasu, by w nieksończoność coś porównywać i analizować. Musimy szybko zdecydować. I tu pojawia się ów "Jizz".

Fot. archiwum prywatne

arkadiusz szymański jizz piotr tryjanowski prof. Piotr Tryjanowski radio emaus spotkania przy kawie spotkanie przy kawie