Renata Wilgosiewicz-Skutecka – odnaleziony księgozbiór braci Grimm. Biblioteka Uniwersytecka UAM

25.04.2024

Dwadzieścia siedem publikacji, które niegdyś były własnością i warsztatem pracy słynnych braci Grimm. Takiego odkrycia w Poznaniu dokonały prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Każdy miłośnik literatury, bardziej lub mniej zetknął się z twórczością braci Grimm. Ich opowieści, baśnie, niekoniecznie adresowane były do najmłodszych czytelników. Raczej w czasach Grimów praktykowało się wspólne rodzinne czytanie w domach. Bracia Grimm niewątpliwie inspirowali innych twórców. Ale warto też wspomnieć, że oni sami, tworząc swoje historie, prowadzili olbrzymią misterną analizę naukową. W stolicy Wielkopolski odkryto dzieła, które nie tyle są autorstwa znanych pisarzy, ale były ich własnością. Służyły braciom m.in. w ich pracach pisarskich. Są to książki nawet z XV wieku. Uchodziły za zaginione. Teraz analizą tych 27 ksiąg, zajęli się badacze z Poznania. Pani Renata Wilgosiewicz-Skutecka opowiedziała w Spotkaniu przy kawie historię tego niesamowitego odkrycia.

bracia grimm eliza pieciul-karmińska księgozbiór braci grimm prof. eliza pieciul-karmińska renata wilgosiewicz-skutecka spotkania przy kawie spotkanie przy kawie