„Ryjek” wraca na tory Maltanki

16.07.2021

Na tory Maltanki po latach nieobecności powrócił znany i lubiany "Ryjek", czyli odrestaurowany MBxc1-41 z 1932 roku! Na razie prowadzone są przejazdy techniczne, ale już wkrótce wszyscy będziemy mogli nim podróżować.

Od 1994 był eksploatowany przez MPK Poznań Sp. z o.o. Wagon został wyprodukowany w 1934 roku w fabryce Lilpop, Rau & Loewenstein skąd trafił do Bydgoskiej Kolei Powiatowej. W 1953 roku wagon został przekazany na kolejkę wąskotorową w Witaszycach. W roku 1991 zapadła decyzja o likwidacji kolejki witaszyckiej a MBxc1-41 został przekazany PKMK. Po remoncie w 1994 roku w ZNTK Poznań trafił na Kolejkę Parkową Maltanka. Dzięki jego pojawieniu się, kolejka mogła funkcjonować przez cały rok, a w wolne dni kursowały dwa składy pociągów. 

Od 2004 roku “Ryjek” nie był jednak wykorzystywany. Aby ponownie mógł kursować na Maltance, konieczne było przeprowadzenie napraw. „Ryjek” odzyskał też dawny schemat malowania. „Ryjek” uzyskał zielone barwy (górna część – jasnozielony miętowy, środkowa i dolna – ciemna zieleń) z pomarańczowym pasem przez całą długość. Dach jest szary, a napisy na wagonie – kremowe.

Zdjęcie: Poznan.pl

atrakcja dzieci kolejka malta Maltanka powrót poznań Ryjek zoo