„Senioralni Poznań” z nowym muralem

27.09.2020

Prezentacja nowego muralu w centrum miasta oficjalnie rozpoczęła cykl wydarzeń "Senioralni Poznań". Jego tegoroczna, dziesiąta już edycja jest wyjątkowa: ze względu na pandemię będzie nieco krótsza, ale równie atrakcyjna, a przede wszystkim - bezpieczna, ponieważ część spotkań odbędzie się online.

Mural, który powstał u zbiegu ulic Ślusarskiej i Wodnej to efekt współpracy Miasta i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jego oficjalna prezentacja rozpoczęła w sobotę tegoroczny, jubileuszowy cykl "Senioralni". 

- W tym roku spotykamy się w szczególnych okolicznościach, bez dużej uroczystości - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze. Od pierwszych dni pandemii pamiętamy o starszych mieszkańcach Poznania, wspólnie z Miejską Radą Seniorów organizowaliśmy wiele usług, by pomóc im łatwiej przejść przez epidemię. Obiecuję, że jeśli warunki pozwolą, to w przyszłym roku damy czadu podwójnie, by nadrobić ten stracony czas.

Twórczyniom muralu podziękował również prof. Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

- To doskonała inicjatywa, oby ich powstawało jak najwięcej - podkreślał. - Poznań jest unikalnym przykładem doskonałej współpracy, dziękuję za nią miastu i profesorowi Antoniemu Szczucińskiemu, przewodniczącemu Miejskiej Rady Seniorów.

W tym roku cykl "Senioralni.Poznań" odbędzie się w dniach 5-15 października. Część wydarzeń odbędzie się stacjonarnie, część - online. 

- Zawsze rozpoczynaliśmy "Senioralnych" na dziedzińcu urzędu miasta - mówił Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. - Była duża scena, muzyka, śpiewy. W tym roku wszystko jest inne - ale nie dajemy się pandemii. W ciągu dziesięciu dni na mieszkańców Poznania czeka prawie sto imprez, które przygotowaliśmy wspólnie z partnerami. To warsztaty, spotkania, wykłady - wszystkie zorganizowane w bezpieczny sposób.

W programie tegorocznych "Senioralnych" są wykłady, warsztaty, seanse filmowe, lekcje języków obcych oraz spotkania z ekspertami, przygotowane we współpracy z partnerami - instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. 

Teatr Polski uchyli rąbka teatralnej tajemnicy, na oprowadzanie po swoich ekspozycjach zaproszą m.in. Brama Poznania, Muzeum Archeologiczne, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe oraz Muzeum Sztuk Użytkowych. "Senioralni" będą też okazją do spacerowania po Poznaniu nowymi, mniej oczywistymi ścieżkami oraz do spotkań z mieszkańcami Starego i Nowego Zoo. 

Tradycyjnie będzie też kilka propozycji na aktywne spędzanie czasu - amatorzy pływania będą mogli skorzystać z gimnastyki w wodzie, a roztańczeni spróbować zumby. 

"Senioralni" to również bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. wzroku i słuchu. Nie zabraknie też tematów związanych z epidemią koronawirusa. Na wykład "Jak żyć bezpiecznie podczas epidemii COVID-19?" zaprosi Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, a Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpowie, jak leczyć się w czasie COVID-19, korzystać z teleporad i innych usług z zakresu e-zdrowia. 

O najważniejszych zasadach związanych z bezpieczeństwem seniorów przypomni w tym roku Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu oraz straż miejska. Miejska Rada Seniorów zaproponuje udział w dyskusji o aktywności w czasie pandemii. Na wirtualne wydarzenie zaprosi też Biblioteka Raczyńskich, coś dla siebie znajdą również seniorzy zainteresowani wolontariatem. 

Podczas trwania imprezy będzie można liczyć na zniżki m.in. w grotach solnych i na obiektach sportowych. Dostępne będą również porady telefoniczne dotyczące nowych technologii, zagadnień związanych z emeryturą i rentą oraz stacjonarne porady prawne.

Udział w większości wydarzeń jest darmowy lub niskopłatny. Na większość z nich obowiązują zapisy. Wszystkie spotkania będą odbywać się w reżimie sanitarnym.

Szczegółowy program "Senioralnych" dostępny będzie na łamach Tytki Seniora w październikowym wydaniu miesięcznika "Senioralny Poznań" oraz na stronie centrumis.pl. 

Źródło i FOT: Poznań

mural poznań