Światło wolności w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

14.12.2021

Poznańskie obchody 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego rozpoczęły się od panelu dyskusyjnego "Spotkanie Pokoleń". Po południu złożono kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także przy tablicy Wojciecha Cieślewicza oraz przy głazach Piotra Majchrzaka i o. Honoriusza Kowalczyka. O godz. 17 w kościele oo. dominikanów została odprawiona msza św. w intencji zamordowanych lub represjonowanych w stanie wojennym.
Eucharystii uczestniczył abp. Stanisław Gadecki. W swojej homilii metropolita poznański przypomniał najważniejsze fakty związane z wprowadzeniem stanu wojennego.

„Skala kłamstw – podtrzymując tezę o mniejszym złu – jakie narosły wokół stanu wojennego była ogromna. Wielu Polaków do tej pory nie dostrzega rozmiaru bezprawia i krzywdy, z jakimi wiązał się stan wojenny. Nie przebiła się nawet podstawowa teza o bezprawnym sposobie jego wprowadzenia, być może z tego powodu, że miliony osób budowały system komunistyczny i korzystały z jego przywilejów” – podkreślił abp Gądecki.

O godz. 18:30 pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku rozpoczął się kulminacyjny punkt uroczystości. Wiązanki kwiatów złożyli między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, osoby internowane w stanie wojennym a także przedstawicieli różnych organizacji i związków zawodowych. Na koniec uroczystości uczestnicy ułożyli z białych i czerwonych zniczy flagę Polski. O 19.30 w oknach szkół, uczelni, urzędów i instytucji publicznych, a także domów i mieszkań rozbłysło Światło Wolności. Święcę w oknie domu arcybiskupów poznańskich zapalił też abp. Stanisław Gądecki.

Foto: Twitter Archidiecezja Poznańska