W ostatnich dniach wichury dały o sobie znać. Ucierpiały również lasy

21.02.2022

W ostatnich dniach wichury z pewnością dały o sobie znać w wielu regionach Wielkopolski. Są jednak miejsca, gdzie szkody są szczególnie dotkliwe, zniszczone domy i zabudowania, ucierpiały również lasy. Apelujemy o ostrożność i rozsądek, odłóżmy spacery na inny termin. Leśnicy we współpracy z innymi służbami na bieżąco usuwają powalone i połamane drzewa, by udrożnić drogi i zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że najbardziej ucierpiały Nadleśnictwa Krotoszyn, Jarocin, Grodziec, Turek i Konstantynowo, gdzie objętość uszkodzonych drzew w każdym z nich sięga ponad 10 tysięcy m3. Wiatr poruszał się korytarzami, a podmuchy były wystarczająco silne, by zrywać dachy. Widać to również po drzewach, z których wiele połamało się, nie wytrzymując naprężenia powodowanego przez wichurę. W takich miejscach doszło do kompletnego spustoszenia lasu, to już nie są pojedyncze wywrócone drzewa, ale całe powierzchnie wiatrołomów i wiatrowałów.

W tej sytuacji nadleśniczowie w miejscach najbardziej uszkodzonych wprowadzają zakazy wstępu do lasu, by uniknąć ryzyka wypadków. Poskręcane, zawieszone i połamane konary, jak i całe drzewa stanowią dla każdego śmiertelne niebezpieczeństwo.

Źródło: www.poznan.lasy.gov.pl

las wichura