Ważna inwestycja dla małych pacjentów

5.10.2022

Już niedługo dostępny dla małych pacjentów będzie pawilon onkologiczny oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii przy ul. Szpitalnej. Inwestycja w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera, warta ponad 94 mln zł, pozwoli na zapewnienie lepszej opieki i większego komfortu dla najmłodszych i ich bliskich.

- Inwestycje w opiekę zdrowotną są najważniejsze, szczególnie, gdy pacjentami są najmłodsi - mówił prezydent Poznania, Jacek jaśkowiak. - Odwiedzam leżące tutaj dzieci najczęściej w okresie świąt Bożego Narodzenia. Kiedy się widzi ich cierpienie, kiedy się z nimi rozmawia, to chęć niesienia pomocy jest odruchem naturalnym. To wychodzi zwyczajnie z potrzeby serca, bo obok cierpiącego dziecka nie da się przejść obojętnie. Kiedyś byłem z jednym chłopcem, który tutaj leżał, na meczu Lecha. To było spełnienie jego marzeń. Chociaż na chwilę mógł zapomnieć o chorobie i być szczęśliwym. Dla mnie osobiście był to niezwykle wzruszający moment.

Inwestycja obejmowała rozbudowę budynku głównego Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu o nową część, o powierzchni użytkowej 3.377 m2. Nowe skrzydło posiada 3 kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Połączone jest z budynkiem głównym szpitala na parterze za pomocą łącznika, a z budynkiem bloków operacyjnych - klatką schodową i szybem windowym.  Koszt nowego pawilonu onkologicznego wynosi 31 600 000 zł. Ponad 21 mln zł pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a niemal 9 mln zł z Budżetu Państwa. Swój wkład dołożyły także Fundacja DKMS oraz Dzieciaki Chojraki. Natomiast Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii kosztował 62,6 mln zł, z czego 56,6 mln zł pochodziło z Ministerstwa Zdrowia. 

Źródło: POZNAŃ

dzieci onkologia poznań Prezydent rak