Znamy wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Wielkopolsce

Bartosz Kirchner 29.06.2020


Zwyciężył urzędujący prezydent Andrzej Duda, który zdobył 37,85 % głosów. 33,83 % mieszkańców Wielkopolski zagłosowało na Rafała Trzaskowskiego. 16,64 % procent poparcia zdobył Szymon Hołownia, 6,04 % Krzysztof Bosak, 2,51 % Władysław Kosiniak-Kamysz, a 2,34 % Robert Biedroń. Pozostali kandydaci nie przekroczyli progu jednego procenta. Z wyniku prezydenta Dudy zadowolony jest wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.


Choć urzędujący prezydent wygrał w skali województwa, to przegrał z Rafałem Trzaskowskim w dużych wielkopolskich miastach takich jak Poznań, Leszno czy Kalisz. Lepszy od kandydata Koalicji Obywatelskiej okazał się natomiast w Koninie.

Andrzej Duda zdecydowanie wygrał w powiatach wschodniej i południowo-wschodniej Wielkopolski - tureckim, konińskim, kaliskim i kolskim, gdzie poparcie dla niego sięgało od 58 do prawie 60 procent. Rafał Trzaskowski największą przewagę nad urzędującym prezydentem uzyskał w powiecie poznańskim, gdzie głosowało na niego 43,05% wyborców.

Frekwencja w pierwszej turze w województwie wielkopolskim wyniosła prawie 65,5 %. W Poznaniu i powiecie poznańskim zagłosowało nawet ponad 70 % uprawnionych do głosowania.

Zdjęcie: Unsplash

poznań Prezydent wielkopolska wybory 2020