Żywy Różaniec pomaga szpitalom w Afryce w walce z COVID-19

7.05.2020

Żywy Różaniec archidiecezji poznańskiej, w związku z epidemia COVID-19, przekazał 25 000 zł na zakup materiałów medycznych i opatrunkowych dla 6 ośrodków medycznych w Afryce, w Kamerunie.

Pieniądze zostały przekazane za pośrednictwem poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” i zostaną w całości przeznaczone na zakup środków medycznych. W czasie pandemii wirusa COVID-19, jeszcze bardziej potrzeba jest pomoc w utrzymaniu ośrodków medycznych prowadzonych przez misjonarzy w Afryce.

Lokalne społeczności są zagrożone przez brak żywności i wody, oraz dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Zaczyna brakować maseczek i materiałów higienicznych w istniejących szpitalach i ośrodkach zdrowia. Pieniądze od Żywego Różańca mają pomóc w zakupie brakujących środków. W diecezji Doumé -Abong-Mbang, opisują sytuację zdrowotna w następujący sposób : „Państwo nie daje żadnej subwencji. Na walkę z Covid-19 nasz Ośrodek otrzymał 1 kombinezon, kilka masek i kilka plakatów. Sami zabiegaliśmy o materiał : maski, żel, rękawiczki, mydło, specjalne wiaderka do mycia rąk dla pacjentów. I trzeba było przepłacać bo już tylko na tzw. czarnym rynku, po znajomościach trzeba było kupić. Pomoc jaką Redemptoris Missio organizuje dla nas, jest jak cud z nieba!!! Za otrzymane pieniądze, ośrodki będą mogły zakupić materiał wyżej wymieniony, trochę leków, pozwoli to przyjść z pomocą najuboższym, kontynuować edukacje i rozpowszechniać informacje o Covid 19. Naszym priorytetem jest również zabezpieczyć nasz personel, aby nikt nie został zarażony.

Wspólnota Żywego Różańca wsparła wcześniej budowę kościoła i szkoły w Befasy na Madagaskarze w latach 2017/18, kwotą 50.000 PLN. W Kibeho w Rwandzie obecnie finansuje budowa ogrodu i sadu edukacyjnego oraz zakup żywności dla najuboższych. Wspólnota Żywego Różańca w Archidiecezji Poznańskiej liczy około 80 000 członków, którzy codziennie modlą się na różańcu oraz wspierają misję w ramach akcji „Żywy Różaniec dla misji” Opiekunem i koordynatorem pracy z Żywym Różańcem w Archidiecezji Poznańskiej jest ks. kan. dr Jan Glapiak.

FOT: Redemptoris Missio

afryka pomoc Redemptoris Missio Żywy Różaniec