Ekosfera

Na antenie: każdy wtorek o 19.20

Audycja poświęcona ekologii.

Podczas programu poruszane są tematy ograniczania użycia plastiku, energetyki, zanieczyszczenia powietrza, nowoczesnych ekologicznych rozwiązań, dbałości o środowisko, zachodzących zmian klimatycznych oraz stanu otaczającej przyrody.

Zaglądamy również na wydarzenia związane z ekologią i informujemy o podejmowanych działaniach na rzecz bycia #eko.

Ekosfera – 16.02.2021

Jakie przygody czekają na fotografów przyrody i jak fotografować, by nikomu nie przeszkadzać? O czym trzeba pamiętać, wybierając się na łono natury z aparatem? O tym mówią fotografowie: Łukasz Łukasik i Magdalena Sarat, którzy napisali książkę „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza?” Sprawdzamy również, gdzie wyrzucić długopisy i flamastry, a w Ekomonitorze dowiemy się, w których amerykańskich miastach jest najbardziej nieprzewidywalna pogoda.

Ekosfera – 2.02.2021

W Ekosferze mówimy o papugarniach. Co to są za miejsca, dlaczego są unikalne w skali świata i czy w ogóle powinny istnieć? W Zakątku Śmieciowym sprawdzimy, co zrobić z pieluchami, a w Ekomonitorze dowiemy się, jakie nowe gatunki zwierząt odkryto w zeszłym roku.

Ekosfera – 26.01.2021

W programie mówimy o diecie zero waste. Na czym polega taki sposób odżywiania i czy wymaga od nas jakichś specjalnych umiejętności? Jak konstruować swój jadłospis tak, by wykorzystywać mądrze swoje zapasy? Gościem jest dietetyk Marzena Kasprzak – Jóźwiak w rozmowie z Krzysztofem Grządzielskim. Sprawdzamy również o ile zwiększają się kary za śmiecenie na ulicy, a w Ekomonitorze mówimy o przełomowym wyroku sądu we Francji dotyczącym smogu.

Ekosfera – 19.01.2021

Jakie konkursy przygotowali Caritas Laudato Si oraz Związek Międzygminny GOAP z okazji Dnia Babci i Dziadka? W Ekosferze również o programie wymiany pieców Kawka Bis. W Zakątku Śmieciowym dowiemy się, gdzie wyrzucić odpady po remoncie, a w Ekomonitorze między innymi o tym, które dzikie zwierzęta komunikują się międzygatunkowo.

Ekosfera – 12.01.2021

W programie o postanowieniach noworocznych, które możemy podjąć na rzecz środowiska, zwłaszcza w kontekście kupowania nowych ubrań. Jak zbudować etyczną szafę? O to pytamy Magdalenę Nowak prowadzącą stronę EkoPolska. Sprawdzamy też, gdzie powinniśmy wyrzucić leki, a gdzie opakowania po lekach, zaś w Ekomonitorze wybieramy się do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał najnowszy park narodowy.

Ekosfera – 5.01.2021

W pierwszym noworocznym programie panuje zimowy nastrój, a to za sprawą wyprawy na Antarktydę, gdzie poznańskie firmy budują nową stację badawczo-naukową. Będzie również zielono, a to za sprawą projektu zielonych słupów przystankowych, które mają stanąć w centrum Poznania. W Ekomonitorze zaś sprawdzamy, jak australijscy fryzjerzy robią kompost z obciętych włosów.

Ekosfera – 29.12. 2020

W tym odcinku mówimy o zjawisku wolonturystyki. Czym jest i dlaczego może stanowić zagrożenie? O tym rozmawiamy z gościem, Alicją Kosińską z projektu Zanim Pomożesz z Fundacji Go and Act. W programie również o innowacyjnych ławkach prosto z Kielc, a w Ekomonitorze sprawdzamy, które państwo stało się rajem dla producentów awokado.

Ekosfera – 22.12.2020

W przedświątecznej Ekosferze o karpiach i o procederze ich niehumanitarnej sprzedaży. Gościem w programie jest Barbara Niedźwiedzka, autorka strony opowiedzzwierze.pl. Sprawdzimy również, gdzie wyrzucić zepsute ozdoby świąteczne, a w Ekomonitorze dowiemy się, gdzie powstała pierwsza w historii mapa globalnej bioróżnorodności pszczół.

Ekosfera – 15.12.2020

Jak przygotować się do świąt, by nie marnować żywności? Czym jest furoshiki i jaki ma związek z prezentami? W programie również o skrzydłach pewnego motyla, które działają jak pryzmaty.

Ekosfera – 8.12.2020

Gra planszowa, ekoworeczki i nauka ochrony środowiska razem z Kubusiem Puchatkiem – to projekty zwycięzców piątej edycji konkursu ‚Nasz pomysł na ochronę środowiska. O tym konkursie, o pomyśle na „rozjechanie szkodliwych emisji rowerem”, a także o pierwszym dopuszczonym do sprzedaży mięsie wyprodukowanym nie w wyniku uboju, a wyhodowanym w laboratorium mówimy w Ekosferze.

Ekosfera – 1.12.2020

W programie rozmawiamy o Living Planet Report 2020 – analizie stanu środowiska naturalnego. Według jego wyników średnia liczebność populacji kręgowców od 1970 roku spadła o 68%. O tym, jakie gatunki są szczególnie zagrożone i jakie są przyczyny tego zjawiska rozmawiamy z Katarzyną Karpą-Świderek, rzeczniczką prasową WWF Polska. W tym odcinku mówimy również o cyklu „Dwugłos Nauki”, a w Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, do jakiego kosza wyrzucić zużyte ręczniki papierowe.

Czyste Powietrze

O programie, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany starych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowoczesne źródła, które spełniają najwyższe normy dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych rozmawiamy z gościem, doradcą energetycznym Maciejem Kołowskim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Słoneczne Dachy

W tym odcinku mowa jest o programie Słoneczne Dachy, który polega na wsparciu w formie niskooprocentowanych pożyczek z częściowym umorzeniem budowy odnawialnych źródeł energii ze szczególnym naciskiem na instalacje fotowoltaiczne służące potrzebom wspólnym budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Obejmuje on też termomodernizację takich obiektów. O programie rozmawiamy z gościem, doradcą energetycznym Łukaszem Dranikowskim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Projekt Doradztwa Energetycznego

W tej audycji usłyszycie o Projekcie Doradztwa Energetycznego. Na czym polega ten projekt i kto może z niego skorzystać? W jakich sprawach pomogą nam doradcy energetyczni? Kim jest Gminny Energetyk i jak można nim zostać? Na te pytania odpowiada Magdalena Żelichowska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Jak oszczędzać energię, a tym samym środowisko?

W programie mówiliśmy o tematyce oszczędzania energii. Którędy energia najczęściej nam ucieka? Jak oszczędzać energię w pracy, a jak w domu? O sposobach oszczędzania energii na co dzień mówi Kinga Świtalska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Programy finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej

Jakie programy oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie OZE i EE? Czym są odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna? Jakie są formy pomocy? Kto może zostać beneficjentem tych programów? Na te pytania odpowiada Marcin Lis, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Nasadzenia drzew i krzewów w aglomeracji miejskiej

Jaką rolę pełnią zadrzewienia i zakrzewienia w aglomeracjach miejskich? Jakie są możliwości dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz przedsięwzięć związanych z ochroną starodrzewia, nasadzeniem drzew i krzewów, tworzeniu ścieżek edukacyjnych i ogrodów dydaktycznych? Kto może starać się o takie dofinansowanie i jak wypełnić wniosek o dotacje? Odpowiada Julia Świokła – pracownik działu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Mechanizm finansowania ochrony środowiska

Jakie zadania spełnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu jako jeden z instrumentów finansowania ochrony środowiska? Na jakiej podstawie udzielane jest takie dofinansowanie? Jakie są prowadzone obecnie nabory wniosków? Na te pytania odpowiada Paweł Stanek – pracownik w zakresie obsługi projektów inwestycyjnych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenter

Alicja Dec