Ekosfera

Na antenie: każdy wtorek o 19.20

Audycja poświęcona ekologii.

Podczas programu poruszane są tematy ograniczania użycia plastiku, energetyki, zanieczyszczenia powietrza, nowoczesnych ekologicznych rozwiązań, dbałości o środowisko, zachodzących zmian klimatycznych oraz stanu otaczającej przyrody.

Zaglądamy również na wydarzenia związane z ekologią i informujemy o podejmowanych działaniach na rzecz bycia #eko.

Ekosfera – 1.12.2020

W programie rozmawiamy o Living Planet Report 2020 – analizie stanu środowiska naturalnego. Według jego wyników średnia liczebność populacji kręgowców od 1970 roku spadła o 68%. O tym, jakie gatunki są szczególnie zagrożone i jakie są przyczyny tego zjawiska rozmawiamy z Katarzyną Karpą-Świderek, rzeczniczką prasową WWF Polska. W tym odcinku mówimy również o cyklu „Dwugłos Nauki”, a w Zakątku Śmieciowym sprawdzamy, do jakiego kosza wyrzucić zużyte ręczniki papierowe.

Czyste Powietrze

O programie, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany starych źródeł ciepła na paliwa stałe na nowoczesne źródła, które spełniają najwyższe normy dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych rozmawiamy z gościem, doradcą energetycznym Maciejem Kołowskim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Słoneczne Dachy

W tym odcinku mowa jest o programie Słoneczne Dachy, który polega na wsparciu w formie niskooprocentowanych pożyczek z częściowym umorzeniem budowy odnawialnych źródeł energii ze szczególnym naciskiem na instalacje fotowoltaiczne służące potrzebom wspólnym budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Obejmuje on też termomodernizację takich obiektów. O programie rozmawiamy z gościem, doradcą energetycznym Łukaszem Dranikowskim z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Projekt Doradztwa Energetycznego

W tej audycji usłyszycie o Projekcie Doradztwa Energetycznego. Na czym polega ten projekt i kto może z niego skorzystać? W jakich sprawach pomogą nam doradcy energetyczni? Kim jest Gminny Energetyk i jak można nim zostać? Na te pytania odpowiada Magdalena Żelichowska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Jak oszczędzać energię, a tym samym środowisko?

W programie mówiliśmy o tematyce oszczędzania energii. Którędy energia najczęściej nam ucieka? Jak oszczędzać energię w pracy, a jak w domu? O sposobach oszczędzania energii na co dzień mówi Kinga Świtalska, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Programy finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej

Jakie programy oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie OZE i EE? Czym są odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna? Jakie są formy pomocy? Kto może zostać beneficjentem tych programów? Na te pytania odpowiada Marcin Lis, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Audycja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Nasadzenia drzew i krzewów w aglomeracji miejskiej

Jaką rolę pełnią zadrzewienia i zakrzewienia w aglomeracjach miejskich? Jakie są możliwości dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz przedsięwzięć związanych z ochroną starodrzewia, nasadzeniem drzew i krzewów, tworzeniu ścieżek edukacyjnych i ogrodów dydaktycznych? Kto może starać się o takie dofinansowanie i jak wypełnić wniosek o dotacje? Odpowiada Julia Świokła – pracownik działu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Mechanizm finansowania ochrony środowiska

Jakie zadania spełnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu jako jeden z instrumentów finansowania ochrony środowiska? Na jakiej podstawie udzielane jest takie dofinansowanie? Jakie są prowadzone obecnie nabory wniosków? Na te pytania odpowiada Paweł Stanek – pracownik w zakresie obsługi projektów inwestycyjnych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenter

Alicja Dec