Książki na weekend

Na antenie: w drugi i czwarty piątek miesiąca o godz. 13:15

Książki dobre na weekend, ale nie tylko! Do poduszki, do kawy, na wolną chwilę. Ciekawe propozycje z rynku wydawniczego. Rozmowy o książkach dotykających najróżniejszej tematyki. Wywiady z autorami i konkursy książkowe dla słuchaczy.

Zaprasza Alicja Dec

Joanna Łopusińska – „Śmierć i Małgorzata” (Wydawnictwo Rebis)

Rozmowa z Joanną Łopusińską, krakowianką, z wykształcenia plastyczką i egiptolożką. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje jako konsultantka ds. sztuki w galerii sztuki współczesnej w Oksfordzie. „Śmierć i Małgorzata” to jej debiut pisarski, a w nim młoda kobieta, morderstwo… i wiele pytań. Wielowątkowa narracja to przybliża, to oddala czytelnika od rozwiązania zagadki.

Aleksandra Mazur – „Aszerat” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Rozmowa z Aleksandrą Mazur, zdobywczynią wielu nagród literackich w ogólnopolskich konkursach, której książka „Aszerat” to debiut pisarski. To powieść o kobiecie, której serce bije dla trzech wyjątkowych mężczyzn; której droga życiowa wiedzie przez trzy potężne miasta i której duchowość kształtuje się na trzech odmiennych religiach. Czy trudno było cofnąć się w czasie do czasów Chrystusowych? Jaka była pozycja kobiet w tamtym czasie? M.in. o tych kwestiach rozmawiamy z autorką książki.

Paweł Kapusta – „Pandemia. Raport z frontu” (Wydawnictwo Insignis)

Co działo się na linii frontu podczas pierwszej fali zachorowań na koronawirusa? Jak sobie radzili ratownicy medyczni, pielęgniarki, diagności laboratoryjni – osoby bezpośrednio stawiające czoła nowemu zagrożeniu i walczące o życie i zdrowie innych? Historie nauczycieli, pracowników zakładów pogrzebowych, pracowników sklepów, a także rozmowy z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, prof. Krzysztofem Simonem, Witoldem Orłowskim i Marcinem Królem. O książce rozmawialiśmy z jej autorem, Pawłem Kapustą, finalistą Grand Press, Nagrody im. Kapuścińskiego i Nagrody im. Torańskiej.

Małgorzata Taraszkiewicz – „Jak wspierać dzieci w kryzysie?” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Skąd biorą się lęki i jak je pokonać? Jak zbudować codzienną siłę i odporność psychiczną? Jak pomóc dzieciom przetrwać trudny czas w dobrej kondycji? Rozmowa z autorką Małgorzatą Taraszkiewicz, psychologiem, autorką ponad 40 poradników dla dorosłych, dzieci oraz młodzieży, od wielu lat zajmującą się zdrowiem psychicznym.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenter

Alicja Dec