Książki poświęcone

Na antenie: w pierwszy i trzeci piątek miesiąca o godz. 13:15

Książki poświęcone… ciekawym tematom! O tematyce okołoreligijnej. O wątpliwościach, dążeniu do świętości, różnych aspektach życia przez pryzmat wiary. Wywiady z autorami książek i konkursy z książką w roli głównej.

Zaprasza Alicja Dec

Anna Małgorzata Jóźwik – „Strych nad zakrystią” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Co ukrywa się za drzwiami starej, wielkiej szafy? O czym szepczą kolorowe wstążki? Kto napisał list do Matki Bożej? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa pan kościelny? Strych nad zakrystią to miejsce, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe! A rozmowy, które się tam toczą, dotyczą kwestii najważniejszych. O książce rozmawiamy z jej autorką – Anną Małgorzatą Jóźwik, teologiem z pasji i powołania, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od lat katechizuje i pracuje jako logopeda holistyczny. Autorka artykułów, scenariuszy, opowiadań i książek.

Wojciech Surówka OP – „Bóg i wieczność” (Wydawnictwo Esprit)

Chrześcijaństwo rozpięte jest pomiędzy tym, co „już” i „jeszcze. Co zrobić, by przestać mówić, że się wiecznie nie ma czasu? I czy w Kościele pochłoniętym zamętem możemy odnaleźć prawdziwy pokój duszy? Co oznacza dziś dla ludzi przyjście Pana Jezusa? Wywiad z Wojciechem Surówką OP, duszpasterzem „Ruchu Lednica 2000”. W latach 2011-2019 był dyrektorem Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie.

Tomasz Grabowski OP – „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego” (Wydawnictwo W drodze)

Rozmowa z prezesem Wydawnictwa W drodze o serii, która adresowana jest zarówno do duszpasterzy, jak i osób szukających pomocy w osobistej lekturze Nowego Testamentu. Tomy zostały opracowane przez teologów i biblistów łączących wiedzę z umiejętnością przystępnego przekazu. Wychodząc od współczesnych badań biblijnych i tradycji, seria pozwala zgłębiać Pismo Święte w kontekście życia codziennego i jego związków z liturgią oraz nauczaniem Kościoła.

Eliza Piotrowska – „Święta królowa Jadwiga” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Została królem mając zaledwie… 12 lat! ! Jak to się stało? I jakim królem była Jadwiga? Rozmowa z Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci, laureatką licznych nagród literackich, historykiem i krytykiem sztuki. Uważa, że największą ozdobą człowieka jest uśmiech. Autorka z typową dla siebie swadą i humorem przybliża dzieciom barwną i ciekawą postać, ważną dla historii naszego kraju, jaką była święta królowa Jadwiga.

Damian Krawczykowski – „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Trudno dziś nam żyć bez smartfonów. Są z nami w domu, szkole, w pracy, na zakupach, na spacerze i na imprezie u przyjaciół. W każdej chwili możemy zrobić sobie selfie – aby znów zobaczyć siebie. Ale czy to, co zobaczymy na wyświetlaczu, będzie prawdą o nas? Każdy nosi w swoim sercu rany i tajemnice, których smartfon nie uchwyci. Autor – Damian Krawczykowski zaprasza w podróż ku prawdziwej wolności, proponując nam inny „smartfon” – taki, który pokaże nam prawdę o nas.

Ewa Chalimoniuk – „Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby” (Wydawnictwo W Drodze)

Śmierć dotyka nie tylko osoby najbardziej związane ze zmarłym, ale także ich bliskich. Jak to wszystko udźwignąć? Jak po chrześcijańsku podejść do śmierci i straty? Jak o nich rozmawiać? Jak pomóc tym, którzy odeszli, a jak tym, którzy pozostali pogrążeni w rozpaczy i uczuciu pustki? O tym rozmawiamy z jedną z autorek książki „Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby” Ewą Chalimoniuk, psychoterapeutką i trenerką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, mającą duże doświadczenie w pracy z osobami po stracie i w żałobie z nieprzeżytą traumą.

Maciej Zięba OP – „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” (Wydawnictwo W Drodze)

Czy nauczanie Jana Pawła II jest wciąż aktualne? Jakie dzieła i przesłanie zostało nam po pontyfikacie papieża Polaka? Czy łatwo je zrozumieć, nawet po tylu latach? O Karolu Wojtyle w książce „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” rozmawiamy z Maciejem Ziębą OP – polskim dominikaninem, teologiem, filozofem, publicystą, znawcą nauczania społecznego Kościoła, popularyzatorem myśli Jana Pawła II, założycielem Instytutu Tertio Millennio, byłym Prowincjałem Polskiej Prowincji Dominikanów.

Ines Krawczyk MChR – Zaproszeni na ucztę. O Mszy Świętej dla małych i dużych (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

Czy wiesz, jak zachęcić dziecko do udziału w niedzielnej Mszy Świętej? Co zrobić, by mądrze ją przeżyć? O bohaterach, których znajdziemy w książce, o ciekawych ilustracjach, a także o rebusach, zagadkach i ciekawostkach rozmawiamy z autorką książki – s. Ines Krawczyk, redaktor naczelną „Małego Przewodnika Katolickiego” i autorką audycji radiowej dla dzieci „Owieczka i przyjaciele” w Radiu Emaus.

Piotr Klimski, Wojciech Sulimierski – „Kocham Cię! Współczesne mity o miłości” (Wydawnictwo W Drodze)

Rozmowa Alicji Dec z Piotrem Klimskim, jednym z autorów książki, absolwentem teologii oraz międzywydziałowego studium rodziny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczycielem, wychowawcą i katechetą, a prywatnie mężem i ojcem dwójki dzieci. Dialog o najpowszechniejszych mitach o miłości, o tym, dlaczego ludzie w ogóle ulegają mitom, a także jak mądrze połączyć miłość kobiety i mężczyzny z wiarą w Boga.

Jerzy Jabłoński – „Miłość… nie ogarniam” (Wydawnictwo Świętego Wojciecha)

O co chodzi z tą miłością – do Boga i do drugiego człowieka? Czy można ogarnąć miłość? Czym różni się okazywanie miłości przez kobietę i mężczyznę? Rozmowa z autorem Jerzym Jabłońskim – teologiem, nauczycielem, blogerem, autorem publikacji dla dzieci i nauczycieli, a także laureatem prestiżowej nagrody – Nauczyciel Innowator.

Prezenterzy:

Alicja Dec

Prezenter

Alicja Dec