Ogólnopolska konferencja i warsztaty muzyczne dla nauczycieli MUSICA PATRIAE

Wydarzenie odbędzie się 21 września 2024 r. (sobota), w godzinach 9:00-17:00, w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, ul. Golęcińska 9.

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do dyrygentek i dyrygentów chórów oraz zespołów amatorskich, w tym nauczycielek i nauczycieli prowadzących chóry szkolne (niekoniecznie będących muzykami). Tematyka konferencji poświęcona będzie okresowi XIX/XX wieku oraz postaci Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora i patrioty, twórcy wielu utworów narodowych, w tym m.in. Roty, a także poznańskiego kompozytora Tadeusza Szeligowskiego. Poruszona zostanie także tematyka realizacji projektów w edukacji muzycznej odnoszących się do treści patriotycznych.

Celami warsztatów jest doskonalenie zawodowe jego uczestniczek i uczestników z zakresu pracy emisji głosu, dyrygowania utworami patriotycznymi. Warsztaty z emisji głosu i dyrygowania poprowadzą wykładowcy Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – prof. dr hab. Przemysław Pałka oraz dr hab. Paweł Łuczak.

Do wygłoszenia konferencji zaproszeni zostali:

  • dr Katarzyna Danel, absolwentka i wykładowczyni w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, laureatka wielu konkursów kompozytorskich w Polsce i za granicą,
  • dr Magdalena Andrys, doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogiki, absolwentka i wykładowczyni w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu,
  • Bogna Nowowiejska-Bielawska (wnuczka F. Nowowiejskiego), absolwentka klasy organów Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wykładowczyni, pedagożka,
  • Damian Skoczypiec, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu kierunku o specjalności Edukacja Artystyczna oraz projekty artystyczne w Edukacji Muzycznej, organista, dyrygent, pedagog, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Konferencja i warsztaty są częścią Festiwalu MUSICA PATRIAE, w ramach którego 16 listopada br. odbędzie się III Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej MUSICA PATRIAE , skierowany do amatorskich chórów działających w kraju oraz chórów polonijnych.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Pro Musica et Cultura, a partnerem wydarzenia Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu prowadzony przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Patronat Honorowy nad konferencją i warsztatami objęli: Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Poznański, Rektor​Akademii Muzycznej im. I. J . Paderewskiego w Poznaniu oraz Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Emaus i Radio Poznań. Festiwal MUSICA PATRIAE otrzymał wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w zakresie realizacji zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2024.

Formularz zgłoszenia udziału w konferencji i warsztatach: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdgUZnlA3-eYgSMytfwO8Luz- LXfr7AkQxsE4oXad1bf7HkXQ/viewform Więcej informacji na temat Festiwalu MUSICA PATRIAE można znaleźć na stronie internetowej Organizatora: https://armiaswjerzego.wixsite.com/chor/musicapatriae oraz profilu wydarzenia na portalu Facebook: https://www.facebook.com/FestiwalMusicaPatriae