Urodziny

W tym roku świętujemy 28 urodziny!

Jesteśmy społeczno-religijną rozgłośnią Archidiecezji Poznańskiej obecną w eterze od 23 marca 1995 roku. Prezentujemy urozmaicony program o charakterze lokalnym docierając do miliona odbiorców w Wielkopolsce. Nadajemy audycje informacyjne, kulturalne, edukacyjne, muzyczne oraz religijne. W naszej ramówce odnajdziecie kilkanaście audycji autorskich. Wszystko w myśl hasła stacji aby dobre radio towarzyszyło słuchaczom na dobry dzień.

Od 2018 roku Święty Wojciech Dom Medialny sp. z o.o. aktywnie wspiera Archidiecezję Poznańską w szerzeniu misji Radia Emaus. Dzięki tej pomocy od 17 grudnia 2018 roku nadajemy z nowej siedziby przy ul. Chartowo 5. Ten rok dla spółki był ważny ze względu na 120. rocznicę powołania do istnienia Drukarni i Księgarni św. Wojciecha przez abp. Floriana Stablewskiego.

W nowej siedzibie mamy do dyspozycji trzy nowoczesne studia, w tym profesjonalne studio lektorskie. Najnowsze rozwiązania technologiczne dają wiele możliwości głównie w zakresie emisji i produkcji programu radiowego.

Konkurs urodzinowy

Chcesz poznać kraj potomków Fenicjan? Weź udział w naszym urodzinowym konkursie i wygraj wycieczkę do Libanu – najbardziej zróżnicowanego kulturowo i religijnie kraju Bliskiego Wschodu. 

Wysyłaj smsem odpowiedzi na pytania, które pojawiać się będą na antenie Radia Emaus codziennie od poniedziałku do piątku między 9 a 22 marca o 9:15 i 15:15. 

Osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzyma dwuosobową wycieczkę do Libanu. Wielki finał konkursu – w dniu urodzin Radia, czyli 23 marca o 9:15. Regulamin konkursu oraz plan wyjazdu dostępne są poniżej. 

 

Liban – ciekawostki

 

  • Liban to niewielkie państwo położone nad Morzem Śródziemnym, pomiędzy Izraelem a Syrią. Jego powierzchnia jest 30 razy mniejsza od powierzchni Polski
  • Jednym z symboli kraju jest cedr libański. Drzewo to zostało umieszczone nawet na fladze Libanu. Flaga ta składa się z trzech poziomych pasów: dwóch czerwonych pasów zewnętrznych (symbolizujących krew przelaną podczas walk o niepodległość) i środkowego pasa białego (symbolizującego moralność, uczciwość i czystość). Na środku flagi widnieje natomiast wspomniane już wcześniej zielone drzewo cedrowe.
  • Obszar kraju przez wieki znajdował się pod panowaniem m.in. Fenicjan, Asyryjczyków, Babilończyków, Persów, Macedończyków i Arabów. Swoje piętno odcisnęło tu także Imperium Rzymskie a w bardziej współczesnych czasach kraj był jedną  kolonii francuskich.
  • Niepodległość od Francji Liban uzyskał 22 listopada 1943 roku.
  • Co ciekawe nazwa państwa pochodzi  z języka aramejskiego i oznaczać ma kolor biały, który odnosić się ma do gór libańskich, pokrytych śniegiem.
  • Nazwa Liban jest najstarszą nazwą państwa na świecie, nie została zmieniona od ponad 4 000 lat. Pojawia się ona także w Biblii i to aż 71 razy.
  • Stolicą Libanu jest Bejrut – miasto, które zamieszkuje ponad 2 miliony osób. Jest to także główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i handlowy w kraju.
  • Bejrut dawniej nazywany był  Paryżem Wschodu ale często nazywa się je również Miastem Feniksem. Wynika to z bardzo burzliwej historii samego Bejrutu i faktu że miasto to wielokrotnie było niszczone a mimo to za każdym razem odradzało się jak feniks z popiołów.