11 listopada: Poznań świętuje podwójnie

10.11.2022

Tego dnia w całym mieście czeka wiele atrakcji z okazji Dni Świętomarcińskich oraz Święta Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości 

Tegoroczne wojewódzkie obchody rozpoczną się mszą św. o godz. 9:00 w Farze Poznańskiej. Część oficjalna odbędzie się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy Wojska Polskiego 86/90 o godz. 11:00. Tradycyjnie podczas uroczystości będzie miał miejsce wystrzał armatni, a także odbędzie się defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Od godz. 12:15 udostępniona zostanie część piknikowa, w ramach której zaprezentują się m.in. jednostki wojskowe oraz grupy rekonstrukcyjne. Dla zwiedzających udostępniony zostanie również system szkolno-treningowy "Śnieżnik", będzie można  zobaczyć: kołowy transporter opancerzony Rosomak, czołg PT-91 "Twardy",  pojazd dalekiego rozpoznania Żmija.

Święty Marcin 

Organizator wydarzenia - Centrum Kultury Zamek - zaprasza na plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, do parku Chopina oraz byłego Zamku Cesarskiego, gdzie odbywać się będą Dni Świętomarcińskie, które zostały przygotowane zamiast corocznych Imienin Ulicy Św. Marcin. Całość realizowana jest pod hasłem "Czyń dobro" i dedykowana  w szczególny sposób społeczności ukraińskiej - ludziom szukającym schronienia w Poznaniu w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny. 

Kolejną tegoroczną lokalizacją jest park Chopina. 11 listopada w godz. 11-17 stanie się on scenerią aktywności przygotowanych przez organizacje pozarządowe. To bardzo ważny element Dni Świętomarcińskich, pozwalający spotkać się z osobami na co dzień zaangażowanymi w działalność skierowaną na budowanie wspólnoty zrozumienia, dzielenia się i dobrej przyszłości kolejnych pokoleń. Będzie to okazja do rozmów na temat ich działalności w obszarach najważniejszych wyzwań współczesności: przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, budowania ekonomii współdzielenia, pomocy dla osób z niepełnosprawnością. Prowadzona będzie także zbiórka publiczna na rzecz Ukrainy.

Szczegółowy program Dni Świętomarcińskich dostępny jest na stronie CK Zamek.  W związku z obchodami 11 listopada planowane są czasowe zmiany w organizacji ruchu. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl.

Źródło: Poznań