15. rocznica śmierci Jana Pawła II

2.04.2020

15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 zmarł papież Jan Paweł II. Stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 roku. Wywarł szczególny wpływ na losy świata, między innymi przyczyniając się do upadku komunizmu.

Postawa Jana Pawła II w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Po raz ostatni papież pojawił się na przejmującej audiencji, we środę 30 marca 2005 roku. Chory papież w milczeniu błogosławił obecnych. Niedługo potem jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Już w nocy na plac św. Piotra zaczęli napływać wierni, którzy towarzyszyli Ojcu Świętemu, modląc się nieustannie.

Na całym świecie spontanicznie gromadzono się w intencji papieża i śledzono wiadomości z Watykanu. Wiadomość o śmierci Jana Pawła II przekazał arcybiskup Leonardo Sandri:

W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunt na Wawelu. Na wieść o śmierci Jana Pawła II tysiące osób gromadziły się w kościołach i na ulicach. Ludzie modlili się, niektórzy płakali. Wielu z nich podkreślało, że po tej śmierci świat zmieni się nieodwracalnie.

Pogrzeb Jan Pawła II odbył się w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku. Mszy koncelebrowanej przez kardynałów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W 2011 roku, sześć lat po śmierci Jana Pawła II, Benedykt XVI dokonał jego beatyfikacji. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek, na wspólnej uroczystości, kanonizował Jana XXIII i Jana Pawła II.

Dzisiaj w 15 rocznice śmierci o godzinie 21:00 na Jasnej Górze rozpocznie się czuwanie modlitewne. Jak mówią ojcowie paulini ma to być szczególna modlitwa dziękczynna za świętego papieża. Przez wstawiennictwo Jana Pawła II zanoszone będą też błagania o ustanie pandemii koronawirusa. Podczas modlitwy zaplanowano również konferencje i adorację. O północy odprawiona zostanie Msza Święta. Czuwanie zakończy się o godzinie pierwszej w nocy. Natomiast na stronie internetowej Centrum Myśli Jana Pawła II można będzie śledzić czuwanie, które dotąd odbywało się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W Rzymie, w 15. rocznicę śmierci polskiego papieża, w kaplicy polikliniki Gemelli zostanie odprawione nabożeństwo różańcowe w intencji wszystkich osób dotkniętych koronawirusem.

FOT: UNSPLASH / KB

Jan Paweł II Jasna Góra modlitwa nowenna rocznica rzym wstawiennictwo