18-latek nielegalnie udostępniał transmisje sportowe

26.02.2021

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali młodego mężczyznę, który nielegalnie udostępniał w sieci transmisje imprez sportowych.

Sprawa ma swój początek we wrześniu 2020 roku. Do poznańskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości internetowej zgłosił się wówczas organizator imprez sportowych o charakterze komercyjnym, które odpłatnie są transmitowane w sieci.

"Jak się okazało, podczas transmisji takich wydarzeń w minionym roku pracownicy firmy znaleźli w sieci źródło nielegalnego streamingu, dzięki któremu tysiące nieuprawnionych osób bez uiszczenia stosownej opłaty mogły śledzić wydarzenie. Pokrzywdzony właściciel platformy internetowej poniesione straty oszacował na blisko 4 miliony złotych. Sprawca pozostawał nieustalony, ponieważ korzystał z legalnie wykupionego dostępu przez inne osoby" - mówi Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji.

Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu sprawca zaangażował kilkanaście innych osób, które nakłaniał do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych, dzięki czemu mógł prowadzić swoją nielegalną działalność. Na podstawie zgromadzonych dowodów 18-latek został zatrzymany w swoim domu w Świdniku. Śledczy zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy i telefony. W przeszłości młody mężczyzna nigdy nie był notowany przez policję. Mężczyzna usłyszał zarzuty z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyznał się i złożył wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręcznie majątkowe. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Foto: UNSPLASH

cyberprzestępstwo haker internet oszustwo