90 wagonów od Cegielskiego

16.01.2020

PKP Intercity odebrały 90 zmodernizowanych wagonów. W najbliższym czasie będą one dołączone do składów kursujących między innymi na trasach ze Szczecina do Lublina, Olsztyna, czy Gdańska, a także z Lublina do Wrocławia i Krakowa.

Modernizację wykonała fabryka H. Cegielski z Poznania. Jak mówi prezes zarządu firmy Hubert Stępniewicz, pasażerowie będą podróżować w komfortowych warunkach.


Modernizacja wagonów, to jeden z elementów programu taborowego przewoźnika. Wcześniej spółka wyremontowała 60 podobnych wagonów. Zakupiono także nowe lokomotywy, które mogą jeździć z prędkością do 160 kilometrów na godzinę. Modernizacja 90 wagonów była dofinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Kwota wsparcia przekroczyła 650 milionów złotych.

Tymczasem rząd przyjął projekt zmian w ustawie o transporcie kolejowym. Otwierają one polską sieć kolejową dla zagranicznych przewoźników. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że tylko modernizacja naszych przewoźników pozwoli im konkurować z innymi firmami. Nowe zapisy dopuszczają organizowanie przetargów na obsługę dotowanych przez rząd lub samorządy tras. W przetargach będą mogli też brać udział przedstawiciele zagranicznych przewoźników.

Źródło: IAR